V Římě stávkují železničáři a městská doprava

Řím – V Itálii je celý tento týden ve znamení stávek. Dnes v hlavním městě protestují železničáři a tamní veřejná doprava. V úterý dopoledne stávkovali piloti a palubní personál italské letecké společnosti Alitalia. V odpoledních hodinách se k nim ještě přidaly společnosti Meridiána a Eurofly. Na rozdíl od stávky pilotů, která nezpůsobila velké potíže, to dnes budou všechny odborové centrály. Potíže by tak měly být opravdu velké. Nejhorší je situace v městské dopravě. V jižní Itálii stávkují řidiči autobusů většinou dopoledne, v severní až večer.

Řidiči autobusů a metra stávkují v každém městě jinak. V Římě stávka probíhá už od 8:30 hodin a autobusy nejezdí. Řidiči metra protestují čtyři hodiny na konci směny, takže metro jezdí naprosto chaoticky. Lidé o stávce věděli, a tak jeli do práce autem. Tím ale přispěli k hustému provozu, který v Římě nyní panuje.

Odborové centrály chtějí sjednotit všechny kontrakty

Důvodem stávky jsou vleklá jednání o nové zaměstnanecké smlouvě. Oficiálně podle odborových centrál se tentokrát nejedná o peníze, nýbrž o sjednocení všech kontraktů. V současné době mají totiž zaměstnanci soukromých železnic jiné platy než zaměstnanci státních železnic, a i přesto mají řidiči městských autobusů nebo metra v každém městě jiný kontrakt.

Jednotný normativní rámec znamená jednotné platy na vyšší úrovni. Zároveň by také dal větší vliv a sílu odborovým centrálám. Jenomže v menších městech nemají řidiči velkou chuť stávkovat, protože je jich málo a konkurence je velká. Zaměstnavatelé s nimi proto nechtějí vyjednávat. Řidiči městské dopravy se spokojí jen s nějakým zvýšením platů, ale ani to není jisté, protože stát šetří.

Koleje v Poděbradech
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24