Řecko si chce půjčovat stejně levně jako jiné země

Londýn – Státním bankrotem ohrožené Řecko si chce půjčovat za stejné úrokové sazby jako jiné země eurozóny a vlády to mohou zařídit tím, že přikročí k zásahu proti „spekulantům“ na trhu dluhopisů. Na dnešní konferenci levicových stran v Londýně to prohlásil řecký premiér Andrea Papandreu. Podpořil ho zde například britský předseda vlády Gordon Brown a španělský premiér José Luis Zapatero.

Řecký premiér Andrea Papandreu:

„Chceme být schopni půjčovat si za stejných podmínek jako jiné země v eurozóně.“

Premiér pohrozil, že vysoké úroky pro Řecko znamenají vyšší úvěrové náklady i pro jiné země v Evropě. Až do podzimní krize platilo Řecko ze svého dluhu úroky srovnatelné se zcela bezpečným Německem.

Ztráta důvěryhodnosti vedla k nárůstu úroků

Řecko na konci loňského roku upadlo do nemilosti finančních trhů, protože se odhalily jeho další účetní manipulace, které zakrývaly, že rozpočtový schodek za loňský rok dosahuje téměř třináct procent HDP.

Ztráta důvěryhodnosti Atén vedla k prudkému nárůstu úroků z řeckých dluhopisů, což Řecku prudce zvýšilo náklady na nové úvěry v době, kdy musí splácet desítky miliard eur. Řecko se tak ocitá na pokraji státního bankrotu.

Řecko
Řecko