Odbořáři z Lufthansy se chtějí setkat s vedením kvůli stávce

Frankfurt nad Mohanem - Německý odborový svaz pilotů nabídl vlajkové letecké společnosti Lufthansa setkat se o víkendu k novým jednáním, která by odvrátila čtyřdenní stávku kvůli mzdám a zachování míst. Páteční vyjednávání mezi odbory a zástupci Lufthansy zkrachovalo. Stávková akce má přitom začít v noci z neděle na pondělí. Pokud by se protesty pilotů opravdu uskutečnily, společnost přijde o sto miliard eur a ovlivněn bude letový provoz v celém Německu i v Evropě.

„Usilujeme o jednání na nejvyšší úrovni, protože stávka rozhodně není v našem zájmu,“ řekl mluvčí odborového svazu Vereinigung Cockpit (VC), který ve středu ohlásil stávku. Dodal, že odbory jsou připraveny vyjasnit „nedorozumění“. Lufthansa na nabídku odborů sdělila, že je k novým jednáním připravena, odbory však nesmějí požadovat nepřiměřený vliv na manažerská rozhodnutí.

Odboráři požadují zvýšení mezd na příštích 12 měsíců o 6,4 procenta a zachování všech současných pracovních míst pro piloty. Ti se obávají, že Lufthansa bude jejich pracovní místa přesouvat na nedávno koupené dceřiné firmy, kde však budou vydělávat výrazně méně. Lufthansa loni převzala menší letecké společnosti Brussels Airlines, Austrian Airlines a BMI a rozjíždí vlastní italskou leteckou společnost Lufthansa Italia.

Německý ministr dopravy Peter Ramsauer dnes vyzval Lufthansu a odbory pilotů, aby se snažily nalézt kompromis a nedopustily stávku. Ta by podle něj mohla poškodit celou německou ekonomiku, jejíž oživení z nejhlubší poválečné recese se na konci loňského roku prakticky zastavilo.

Ztráta 100 milionů eur?

Mluvčí Lufthansy v pátek oznámil, že pokud se stávka pilotů uskuteční, provoz letadel se nezastaví. Společnost je schopna navzdory protestům odbavit až třetinu plánovaných letů, očekává se ale, že to bude znamenat ztrátu 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč). 

Lufthansa již předem zrušila asi 600 letů a cestujícím nabízí jiné lety nebo vrácení peněz. V důsledku stávky se čekají dlouhá zpoždění a rušení letů po celém Německu a Evropě, a to v době, kdy se letectví vzpamatovává ze svého zřejmě nejhoršího roku.

Právě v těchto dnech hlasují o stávce rovněž odbory palubního personálu
britského vlajkového přepravce British Airways, jimž soud zakázal dvanáctidenní stávku o vánočních a novoročních svátcích. Hlasování odborů v British Airways končí v pondělí.