Řecku by měly pomoci země eurozóny, ve hře je 25 miliard eur

Berlín - Členské země eurozóny by měly poskytnout Řecku společnou finanční pomoc v sumě 20 až 25 miliard eur (až 642 miliard Kč). Pomoc těžce zadlužené řecké ekomonice by měla mít podobu půjček a úvěrových garancí. Podíl každé země má být vypočten podle poměru kapitálu, který každá země vložila do Evropské centrální banky. O této variantě uvažuje německé ministerstvo financí, kancléřka Merkelová přitom finanční pomoc Řecku až dosud odmítala. Informaci přinesl německý týdeník Der Spiegel.

Břemeno pomoci by měly nést všechny země, které používají euro, včetně například Slovenska. Podíl Německa by se měl pohybovat mezi čtyřmi a pěti miliardami eur a německá pomoc by měla jít přes státní banku KfW. Pomoc by však měla být spojena s přísnými podmínkami a jednotlivé splátky by měly být uvolňovány až po jejich splnění, podobně jako to praktikuje Mezinárodní měnový fond.

Vláda Angely Merkelové doposud výzvy k finanční pomoci Řecku pod tlakem veřejnosti rezolutně odmítala a argumentovala tím, že svolnost by snížila ochotu Atén k razantním úsporným krokům. Případný státní bankrot Řecka by však otřásl stabilitou eura, což je pro německé politiky nejvyšší priorita.

Zákonodárci v zákulisí připouštějí, že Berlín již připravuje opatření pro případ, že zachránit Řecko bude nevyhnutelné. Mluví se o tom, že KfW by kupovala řecké vládní dluhopisy nebo by na jejich nákup vydávala garance německým bankám.