Turistům se do českých hotelů nechce

Praha – Tuzemské hotely se potýkají s nezájmem hostů. Vloni se v Česku ubytovalo nejméně lidí za posledních šest let. Zkrátila se i doba pobytu. Klienti většinou přenocovali, a to maximálně třikrát. Provozovatele ubytovacích zařízení postihlo i to, že je v útlumu takzvaná kongresová turistika. Krušné chvilky podle odborníků nastanou i majitelům restaurací. Jen Praha jich má o třetinu víc než kolik potřebuje.

Hoteliérům chyběli turisti jak z východu, tak ze západu. Ani Čechů toužících po pobytu nebylo příliš. Tuzemským hotelům a penzionům tudíž nezbývalo nic jiného, než ohlásit propady návštěvnosti. Jen v posledních třech měsících minulého roku pokles činil šest procent.

Obchodníci nejezdí na služební cesty

A podle mnohých se špatné zprávy netýkají pouze samotných turistů. Ekonomická krize totiž nutí podniky šetřit, kde se dá. „Nemůžeme mluvit jenom o turistech. Obchodníci přestali skoro jezdit, protože firmy na konci roku šetřily a neposílaly své lidi na služební cesty,“ tvrdí prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Pavel Hlinka.

Nejvíc pokles zájmu o ubytování pocítilo hlavní město. V roce 2009 do Prahy zavítalo o čtvrt milionu lidí míň než o rok dřív. Po klientele se ale marně sháněly všechny kraje. Příkladem je Královéhradecko nebo jižní Morava.

Více luxusu za méně peněz

Pokud už se někdo rozhodl vyrazit na cesty, požadoval více luxusu než v předchozích letech. O ubytování do tří hvězdiček tak často nebyl zájem. Hlavním důvodem je podle odborníků fakt, že hotely vyšší třídy byly nuceny výrazně zlevnit. A právě sem se přesunula část klientely.

Do Česka loni zavítalo málo turistů
Do Česka loni zavítalo málo turistů
Více fotek
  • Do Česka loni zavítalo málo turistů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1437/143655.jpg
  • Pokles turistů v krajích autor: ČT24, zdroj: ČSÚ http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1446/144536.jpg