Piloti Lufthansy budou stávkovat

Frankfurt nad Mohanem - Od dnešní půlnoci by měla začít čtyřdenní stávka pilotů německých vlajkových aerolinek Deutsche Lufthansa. Letecké odbory chtějí bojovat za zvýšení mezd na příštích 12 měsíců. Páteční vyjednávání mezi odboráři a zástupci Lufthansy zkrachovala. V sobotu odbory nabídly nová jednání. Očekávají se dlouhá zpoždění, zrušené lety a komplikace po celé Evropě. Stávka pilotů bude znamenat podle předběžných odhadů i 30 zrušených letů na pražském letišti. Protestovat chce až 4500 pilotů nejen Lufthansy, ale i nákladní divize Cargo a dceřiné Germanwings.

„Chceme najít nějaké řešení. Není to o tom, že bychom měli pocit, že nemáme dobré platy. Chceme mít jistá pracovní místa. Jsem přesvědčen, že našeho cíle dosáhneme,“ uvedl mluvčí odborů Joerg Handwerg.

Lufthansa už předem zrušila asi 600 spojů a cestujícím vrací peníze nebo nabízí jiný let. Čtyřdenní stávka přijde vedení aerolinek na 100 milionů eur, v přepočtu 2,5 miliardy korun.

Do stávky vstoupí nejen 4500 pilotů samotné Lufthansy, ale i piloti nákladní divize Lufthansa Cargo a diskontní dceřiné firmy Germanwings. Pro stávku se vyslovilo 94 procent členů odborového svazu pilotů Vereinigung Cockpit (VC).

Je zřejmé, že stávka Lufthanse způsobí rozsáhlé narušení letů v podobě dlouhých zpoždění a rušení odletů po celém Německu a Evropě v době, kdy se letectví vzpamatovává ze svého zřejmě nejhoršího roku.

Poslední třídenní stávka pilotů Lufthansy z roku 2001 způsobila firmě finanční ztrátu 75 milionů eur (zhruba dvě miliardy korun). Letos mají být ztráty ještě vyšší, jak potvrdil generální ředitel společnosti Christoph Franz: „Dopad bude zhruba za 100 milionů eur, 25 milionů eur za den. To je čistý dopad na hotovost.“

„V tuto chvíli máme od společnosti Lufthansa informaci o zhruba třiceti zrušených letech v průběhu příštích čtyř dní. Převážná část těchto letů je z Prahy do Frankfurtu a z Frankfurtu do Prahy,“ uvedla mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová. První let, kterého by se zrušení mělo týkat, měl podle Lagronové původně přiletět do Prahy z Frankfurtu v pondělí v 9:30. Následovat měl let v 10:10 z Prahy.

Piloti něchtějí přejít do hůře placených italských nebo rakouských aerolinek

Odborový svaz pilotů klade jako svůj požadavek zvýšení mezd na příštích 12 měsíců o 6,4 procenta a zachování všech současných pracovních míst pro piloty. Piloti se obávají, že je firma chce převádět na pobočky, kde jsou placeni výrazně méně. Mezi ty patří například převzaté Austrian Airlines nebo Lufthansa Italia. Platové požadavky však Lufthansa odmítla, protože by narušily úsporný plán aerolinek.

Lufthansa navíc zkoumá, zda chystaná stávka není protizákonná. V britské British Airways musely posádky letadel loni o Vánocích svůj 12denní protest odvolat. Soud označil stávku za nezákonnou kvůli způsobu hlasování.


Společnost Lufthansa je stále ochotna se sejít před pondělní plánovanou stávkou s odborovým svazem pilotů k dalším jednáním, avšak bez kladení předběžných podmínek. Odbory se k možnostem jednání ani několik hodin před stávkou zatím nevyjádřily. Mluvčí Lufthansy v pátek uvedl, že vedení chtělo nabídnout konstruktivní jednání, zástupci pilotů však od jednacího stolu odešli.

Snižováním nákladů se Lufthansa brání útlumu v odvětví, který by měl podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) pokračovat ještě v letošním roce. Do roku 2011 chce firma ušetřit různými škrty jednu miliardu eur a tím kompenzovat propad poptávky po létání.