Toyota zastaví výrobu ve Francii a Británii

Tokio - Největší světová automobilka Toyota na čas zastaví výrobu ve svých závodech ve Francii a Velké Británii. Chce tak omezit ztráty způsobené poklesem prodeje, který očekává v souvislosti s rozsáhlou svolávací akcí u svých vozů. Kvůli problémům musí Toyota svolat více než osm milionů automobilů.

Na britských ostrovech Toyota zastaví montáž na osm dní, a to od konce března do začátku dubna. V případě svých závodů ve Francii automobilka ale počet dnů odstávky neuvedla.

Rozsah problémů, které nutí Toyotu svolávat do servisů tolik aut, znervóznil americké zákonodárce. Předvolali si proto šéfa podniku Akia Toyodu, aby jim problémy zdůvodnil. Toyoda nejprve nechtěl přijet, na naléhání zákonodárců ale názor změnil. Teď už je ve Washingtonu a slyšení by měl absolvovat tento týden.

Toyota o problémech věděla

Šéfovi Toyoty může zkomplikovat život zjištění, že automobilka řadu let věděla, že se u některých modelů zasekává plynový pedál a za určitých okolností může způsobit nečekané zrychlení vozu. Navíc se ukázalo, že Toyota v roce 2007 americké regulační orgány přesvědčila, že problém lze vyřešit lacinou úpravou podlahové krytiny kolem pedálu.

Dokumenty, o které se budou politici zřejmě opírat, až budou šéfa Toyoty zpovídat, mimo jiné prokazují, že díky laciné úpravě Toyota mohla ušetřit minimálně 100 milionů dolarů. Problémy Toyoty už za poslední měsíce značně poškodily pověst firmy, neboť zcela bez závad není ani světově nejprodávanější hybridní automobil Toyota Prius.