Dubai World prý navrhne plán splácení

Dubaj – Dubaj předloží v březnu věřitelům skupiny Dubai World plán, jak bude problémový konglomerát splácet objemné dluhy. Vláda emirátu nebude mít přednost, ale banky prý plán pravděpodobně nenadchne, uvedl informovaný zdroj agentury ČTK. Emirát se podle něj snažil sestavit plán spravedlivě. Konglomerát Dubai World jedná s věřiteli o restrukturalizaci dluhů 22 miliard dolarů. Skupina otřásla finančními trhy loni v listopadu oznámením, že bude žádat o odklad splátek dluhů 26 miliard dolarů. Pak se vyhnula kolapsu, když dostala úvěr 4,1 miliardy.

Společnost jednala s neoficiálním sedmičlenným výborem bank z emirátů, Velké Británie a Japonska, které představují zhruba dvě třetiny dluhů skupiny. „Vláda chce ukázat, že věc řeší co nejpoctivěji,“ dodává zdroj. „Nakonec se ale zcela očekává, že banky řeknou, že se jim to nelíbí,“ dodal.

Informace z minulého týdne uváděla, že podnik bankám nabídne dvě varianty a jednou z nich bude, že získají zpět šedesát centů z dolaru. Zdroj dodal, že jednání o plánu jak vypořádat dluhy bude trvat tak dlouho, jak to bude potřeba.