Pardubice zrušily kritizovaný tendr na rekonstrukci plaveckého areálu

Pardubice - Pardubická radnice musela zrušit jedno z největších výběrových řízení v historii města. Tendr za půl miliardy na rekonstrukci plaveckého areálu totiž napadli stěžovatelé a antimonopolní úřad jim dal za pravdu. Pardubická radnice vzkázala stavebním firmám, které zvažovaly, že se budou ucházet o městskou zakázku desetiletí, že společnosti, které mají méně než 800 zaměstnanců, do tendru nezařadí. Podle úřadu na ochranu hospodářské soutěže je taková podmínka nepřijatelná, a proto půl miliardový tendr zrušil.

„Nám se zdály být kvalifikační podmínky diskriminační,“ prohlásil Petr Rafaj, ředitel ÚOHS v Brně. Radnice je teď ve svízelné situaci, tlačí ji čas. Tendr už měl být uzavřen. Rekonstrukci plaveckého areálu musí město odložit. „Ty komplikace jsou z důvodu zpoždění celého výběrového řízení,“ konstatovala radní Pardubic Štěpánka Fraňková. Podle některých zastupitelů města stojí za problémy stavební společnost BAK Trutnov.

Společnost BAK obvinění z pomsty nechce komentovat

Tato firma stavěla černou stavbu logistického centra v Pardubicích a radnice nedávno odmítla obří stavbu legalizovat. Tak se údajně společnost BAK radnici pomstila. Městský tendr na rekonstrukci plaveckého areálu napadla u antimonopolního úřadu. „Protože se ani nepřihlásili do toho výběrové řízení, aby měli objektivní důvod, tak si myslím, že je to taková trochu pomsta,“ řekl zastupitel Pardubic Jan Linhart. Taková tvrzení společnost BAK odmítá komentovat. Generální ředitel Dušan Čížek nezvedá telefon.

Radnice teď hledá východisko z patové situace. Buď se proti rozhodnutí antimonopolního úřadu odvolá, nebo na rekonstrukci plaveckého areálu vypíše nový tendr.