Letecké stávky ve vzduchu také ve Francii a Británii

Paříž/Londýn – Nejen němečtí piloti i dispečeři francouzských letišť budou stávkovat. Od úterka do pátku se proto neuskuteční stovky letů z největších pařížských letišť Charlese de Gaulla a Orly a provoz zřejmě omezí i další francouzská letiště. Zrušení letů nařídil dnes francouzský úřad pro civilní letectví DGAC poté, co se řídící leteckého provozu rozhodli uspořádat čtyřdenní stávku na protest proti plánům integrace řízení letů v Evropě. Další stávka visí ve vzduchu také v Britisch Airways.

Letecký úřad nařídil, aby přepravci od úterý zrušili 50 procent letů z Orly a 25 procent letů z letiště Charlese de Gaulla. „Narušení leteckého provozu se čeká po celé zemi,“ dodal DGAC. Protest by mohli pocítit i cestující z Prahy, avšak konkrétní informace zatím nejsou k dispozici.

Proč dispečeři stávkují?

Francouzští letečtí dispečeři se obávají, že integrace stále ještě roztříštěného řízení leteckého provozu v Evropě pro ně bude znamenat ztrátu pracovních míst a zaměstnaneckých výhod. Dispečeři stávkovali i minulý měsíc. Zrušena byla kvůli tomu asi polovina letů na letišti Orly, 15 procent letů z letiště Charlese de Gaulla.

Stávka francouzských dispečerů bude tento týden již druhým protestem, který poznamená leteckou dopravu. Dnes vstoupili do stávky také piloti největších evropských aerolinek Lufthansa. Jen za dnešní den neodletělo na 800 letů. I tato stávka je čtyřdenní, komplikace se očekávají až do čtvrtka.

Stávkovat se bude i v Británii

Stávkovat se chystá také palubní personál British Airways. Termín protestu však zatím odbory nestanovily. Zopakovaly jen, že k protestu nedojde o velikonočních svátcích.

Zaměstnancům British Airways se nelíbí úsporná opatření, ke kterým musela firma sáhnout kvůli hospodářské krizi. Zrušit chce zhruba 1700 pracovních míst a zmrazit mzdy tří čtvrtin pracovníků. Chystá se také přesunutí části lidí na zkrácené úvazky a omezení počtu personálu na dálkových letech.

Zaměstnanci British Airways chtěli stávkovat již během vánočních a novoročních svátků. Hrozbu ochromení letecké dopravy nad britskými ostrovy tehdy však překazil soud, který stávku kvůli procedurálním chybám při hlasování zakázal.