V Česku nakonec možná přibyde čtvrtý mobilní operátor

Praha - Český telekomunikační úřad (ČTÚ) připustil, že by do konce roku mohl vypsat výběrové řízení na čtvrtého mobilního operátora. Nejdříve ale musí schválit plán, jak naložit s volnými frekvencemi, jež by bylo možné využít pro širokopásmový internet. Odpověď chce znát ČTÚ do konce března. Na stanovení pravidel případného výběrového řízení by mu stačil další měsíc. Zatím není jasný ani způsob prodeje. Ten by buď probíhal formou aukce, nebo by se pevně stanovila cena.

„Já bych jako jeden z těch problémů viděl podmínky toho výběrového řízení,“ prohlásil Pavel Dvořák, předseda rady ČTÚ. Podle Dvořáka by mělo být jasné, jaké jsou úkoly operátora - za jakou cenu od státu dostává propůjčené kmitočty. „Druhý problém je, zda-li do tohoto výběrového řízení připustíme stávající operátory,“ řekl Dvořák.

„Je to velmi překvapivé rozhodnutí ze strany ČTÚ, protože zhruba ještě před rokem a půl tvrdil, že pro čtvrtého operátora v Česku rozhodně není místo. V té době rozdělilo určitou část volného frekvenčního spektra mezi stávající operátory,“ podotkl odborník na telekomunikace Jan Lodl.

Na první pohled se opravdu zdá, že je trh v České republice nasycen - na sto lidí připadá 140 mobilních čísel, jenže dlouhodobé statistiky ukazují, že čeští operátoři jsou jedni z nejdražších v Evropě. A právě nová konkurence by mohla volání zlevnit. „V některých statistikách jsme skutečně druhý nejdražší stát. A žádný z regulátorů, ať ČTÚ, nebo ÚOHS s tou situací nechce nic dělat,“ řekl Lodl.

Spekuluje se o zájmu asijských operátorů, které ekonomická krize tolik nezasáhla. China Mobile nebo Malaisia Telecom by mohly využít Českou republiku jako odrazový můstek pro expanzi do Evropy.

Tabulka s možným vývojem událostí
Tabulka s možným vývojem událostí