Seznam hospodářsky slabých regionů nabobtnal

Praha – Nový seznam hospodářsky slabých regionů, které budou v letech 2010 až 2013 potřebovat podporu státu je na světě, a vláda mu dnes dala zelenou. Na seznam se nově dostalo třeba Českolipsko, kde v posledním roce dramaticky vzrostla nezaměstnanost kvůli krachu sklářského gigantu Crystalex, nebo Jablonecko, kde lidé přišli o místa kvůli uzavření továrny Jablonexu v Železném Brodě.

Seznam hospodářsky slabých regionů vládě předložilo ministerstvo pro místní rozvoj. Pro tzv. soustředěnou podporu státu v něm navrhlo 24 okresů a osm územních obvodů obcí s rozšířenou působností. Dosud platný seznam zahrnoval 21 okresů a 12 územních obvodů obcí s rozšířenou působností. Celková rozloha regionů se státní podporou v návrhu nového seznamu zasahuje 31,3 procenta území Česka a zahrnuje 30,9 procenta obyvatel České republiky.

„Vymezené regiony by měly mít určité zvýhodnění při čerpání peněz z různých programů krajů a ministerstev,“ podotkl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayer. Jen jeho úřad by měl letos dát na podporu chudých oblastí 50 milionů, přispět by měla i další ministerstva.

Konec bižuterní tradice na Jablonecku

2Kvůli nadměrné nezaměstnanosti se na seznam ministerstva pro místní rozvoj dostalo například Jablonecko. Hospodářská krize tady přispěla k uzavření výroby bižuterie v Železném Brodě. Konec gigantu následně dolehl i na živnostníky a menší podniky, kterým Jablonex ve velkém zajišťoval odbyt. Sehnat práci je tak na Jablonecku téměř nemožné a konec krize je zde v nedohlednu.

„Firmy nevytvářejí v současné době pracovní příležitosti, ať už v průmyslu, nebo ve službách,“ podtrhl v rozhovoru pro ČT24 mluvčí jabloneckého úřadu práce Michal Holý. „Zejména finanční situace je nepříznivá i v důsledku druhotné platební neschopnosti,“ dodal šéf představenstva Okresní hospodářské komory Jablonec nad Nisou Vladimír Opatrný.


Naposledy stát hospodářsky slabé regiony podporoval v roce 2007, kdy od něj v rámci této pomoci dostaly 461 milionů korun. V letech 2008 a 2009 stát na tyto účely peníze nedával. Odstrašujícím případem je třeba Frýdlant. Na seznamu je čtyři roky, ze slibované podpory však zatím neviděl ani korunu.

Nezaměstnanost na Českolipsku a Jablonecku
Nezaměstnanost na Českolipsku a Jablonecku
Více fotek
  • Nezaměstnanost na Českolipsku a Jablonecku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1450/144925.jpg
  • Jablonecká bižuterie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1450/144921.jpg