Visegrádská čtyřka vede v počtu investic do služeb

Varšava - Země takzvané visegrádské čtyřky (V4) společně přitahují skoro tři čtvrtiny všech investic, které míří do služeb ve střední a východní Evropě. Rekordmanem v absolutních číslech je Polsko. V přepočtu na obyvatele zase vyniká Česko s Maďarskem. Ukázal to výzkum Trastu pro ekonomiku a společnost a britské univerzity Hertfordshire. Výzkumu se zúčastnila celkem třicítka společností ze všech zemí visegrádské čtyřky. Mezi technologické firmy, které se rozhodly přesunout část svého podnikání do visegrádské čtyřky, patří i IBM nebo Siemens.

Firmy láká především úspora nákladů a zároveň kvalitní pracovní síla. „Firmy zvažovaly i kvalitu a dostupnost infrastruktury. To znamená telekomunikační, informační infrastruktury,“ prohlásila Martina Fifeková z Trastu pro ekonomiku a společnost. Investoři si rovněž váží kvality a strategické pozice višegrádských zemí.

Služby mají v přímých zahraničních investicích čím dál větší díl. V posledních deseti letech do nich zamířilo 70 procent všech investic v Česku. Naopak nejmenší podíl takových investic a spíše ty méně kvalitní přitahuje sousední Slovensko. „Pokud Slovensko bude schopné nabídnout stejně kvalitní pracovní sílu za nižší cenu, tak se pravděpodobně stane nejvyhledávanější zemí v V4,“ podotkla Fifeková.

To bude do budoucna klíčové i pro Čechy, Maďary a Poláky. „V podstatě se jedná o trh kolem 60 milionů obyvatel a nemůžeme konkurovat Asii. Kvalita je ale naše deviza,“ míní ředitel investic CzechInvestu Stanislav Martínek. Podle Martínka by se o to měl postarat kvalitnější vzdělávací systém a lepší rozvržení kvalifikované pracovní síly. „Střední školy by měly být schopny nabídnout zaměstnance, kteří jsou schopni mluvit anglicky, aby vysokoškoláci nepracovali v call centrech,“ konstatoval Jan Drahokoupil, vedoucí výzkumu Trastu.

Tabulka
Tabulka