Stavebnictví ještě není na dně

Praha – Minimálně další půlrok bude pokračovat krize ve stavebnictví. Stavební firmy očekávají, že i v příštích šesti měsících budou mít problém sehnat zakázky. K lepšímu by se mohla situace začít obracet až koncem letošního roku. V to doufá i vedení jednoho z největších českých developerů - společnosti Skanska. Generální ředitel Skansky Dan Ťok věří, že ještě letos se z krize vymaní přinejmenším rezidenční stavebnictví.

Také Skanska se podobně jako další developeři v Česku a na Slovensku v roce 2009 potýkala s propadem tržeb, provozní zisk ale zvýšila meziročně o 10 procent na 1,5 miliardy korun. „To, že nám vzrostl zisk, je dáno především tím, že jsme udělali restrukturalizaci společnosti a uvolnili jsme poměrně velké množství našich pracovníků,“ vysvětluje Ťok pozitivně vypadající výsledky s tím, že vzhledem k poklesu zakázek došlo k propuštění i pracovníků z dělnických profesí, pro které firma neměla práci.

Skanska si zajišťuje kolem šedesáti procent zakázek z vlastních zdrojů. Vlastních dělníků má zhruba polovinu. „Naše strategie je, že bychom si chtěli dělat více práce vlastními kapacitami, protože pak máte větší vliv na bezpečnost, kvalitu práce a efektivitu,“ vysvětluje Dan Ťok. Firmu teď z velké části živí hlavně dopravní stavitelství, a tudíž veřejné zakázky. „Z dopravního stavitelství máme zhruba polovinu tržeb,“ připustil.

Situace v rezidenčním stavitelství ale zatím nevypadá moc růžově. V současné době má společnost asi dvě stovky neprodaných bytů z minulého roku. S výraznějším snižování cen ale přesto nepočítá. Loni Skanska zastavila řadu projektů, o které měli zákazníci malý zájem. „Myslím si, že zejména pro stavebnictví se ještě ekonomika dna nedotkla. Poslední čísla ze statistického úřadu ukazují, že ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku byl pokles, a já se obávám, že v prvním a druhém čtvrtletí tohoto roku nás ten pokles čeká taky,“ počítá šéf Skansky.