Odboráři půjdu možná do stávky

Praha - Řadě odvětví českého hospodářství hrozí možná už ode dneška stávka. Důvodem je nespokojenost odborářů s novými pravidly pro danění benefitů v rámci daně z přidané hodnoty. S velkou pravděpodobností se odbory pro stávku rozhodnou. Právě na dnešním mimořádném jednání se zástupci odborů dohodnou, kdy a jak se bude protestovat.

Stravenky, dárkové poukázky a další podobné výhody se daní v plné míře od Nového roku. Proti zákonu o DPH nejhlasitěji brojí železničáři, kteří usilují hlavně o zachování režijních jízdenek. Na jednání tripartity na počátku února jim přitom jak vláda, tak zástupci zaměstnavatelů jejich požadavky potvrdili. Zablokování sněmovny ale znemožnilo realizaci příslibu.

Pokud odboráři dostanou jasné záruky, jsou ochotni ještě vyjednávat. Naděje vkládají do dnešního jednání premiéra Fischera s lídry parlamentních stran. Předseda železničářských odborů Jaroslav Pšeja navrhuje dvě možné varianty: „Buď vláda nechá v prvním čtení schválit návrh, nebo by poslanci museli podat pozměňovací návrh ve druhém čtení, který by toto řešil.“

V případě, že jednání žádný výsledek nepřinese, je stávka podle odborářů nevyhnutelná. Nejpravděpodobnějším scénářem je tzv. gradující akce, kdy se dopad protestu bude den ode dne zvyšovat.

Zástupci tripartity
Zástupci tripartity