Lufthansa chce obnovit plný provoz nejpozději do pátku

Frankfurt nad Mohanem - Největší německá letecká společnost Lufthansa nadále létá podle provizorního plánu. Firma chce po pondělní dohodě o přerušení stávky pilotů obnovit plný provoz nejpozději do pátku. Uvedl to dnes mluvčí podniku Klaus Walther. Stávka zasáhla deset tisíc pasažérů po celém světě. A aerolinky stála v přepočtu 644 milionů korun. Jen během včerejška Lufthansa zrušila osm set letů. Největší zmatek byl na hlavních německých letištích - v Mnichově a Frankfurtu nad Mohanem.

„Ještě potrvá, než bude znovu fungovat kompletní síť,“ řekl Walther. Cestující se tak musí i dnes připravit na četné výpadky a zpoždění letů po celém Německu. Stejně jako již v pondělí by mohl být opět zrušen zhruba každý druhý let Lufthansy.

Piloti se na přerušení protestu, který měl původně trvat do čtvrtka, dohodli v pondělí večer s vedením firmy. Dopravce v pondělí kvůli protestu zrušil zhruba osm set spojů z přibližně 1800 letů, které denně provozuje, včetně pěti odletů z Prahy. Dnes by se zřejmě mělo rušit všech pět párů letů mezi Prahou a Frankfurtem.

Stávka se přerušila do 8. března

Stávka byla přerušena do 8. března. Zástupci pilotů a aerolinek nyní budou dále jednat. Piloti Lufthansy se rozhodli pro stávku z obav, že zaměstnavatel by se mohl pokusit snížit mzdové náklady tím, že část z nich přesune do jiných leteckých firem v rámci skupiny Lufthansa, kde jsou nižší platy.

Komplikace dnes čekají cestující také jinde v Evropě. Ode dneška do pátku budou muset letecké společnosti zrušit stovky letů z největších pařížských letišť Charlese de Gaulla a Orly a letecký provoz zřejmě omezí i jiná letiště ve Francii. Zrušení letů nařídil francouzský úřad pro civilní letectví DGAC poté, co se řídící leteckého provozu rozhodli uspořádat čtyřdenní stávku na protest proti plánům integrace řízení letů v Evropě.