Penzijní fondy loni vydělávaly, zisk zvýšily na čtyřnásobek

Praha – Tuzemským penzijním fondům se loni dařilo. Po mimořádně slabém výsledku z roku 2008 jim zisk opět vyrostl o úctyhodných 1,9 miliardy korun na víc než 2,6 miliardy. Na penzi si na konci loňska spořilo už skoro 4,5 milionu lidí, ve srovnání s předchozím rokem o čtyři procenta víc. Vyplývá to z výsledků, které dnes zveřejnila Asociace penzijních fondů.

„Základní ekonomické ukazatele v oblasti penzijního připojištění za loňský rok zaznamenaly opětovný nárůst klientů i spravovaného majetku, potvrdily stabilitu systému a zájem občanů o služby penzijních fondů,“ komentoval data prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.

Taky peníze evidované ve prospěch účastníků stále narůstají. Zatímco koncem roku 2008 bylo na jejich účtech 186 miliard korun, na konci loňského roku to bylo už přes 200 miliard.

Výnosy penzijních fondů za minulý rok tak budou vyšší než loňské a u většiny z nich překonají průměrnou inflaci za rok 2009. Ta se očekává těsně pod jedním procentem. Zhodnocení penzijních fondů se budou podle dřívějších Rusnokových odhadů pohybovat od nuly do víc než tří procent a budou mezi nimi velké rozdíly. Za rok 2008 přinesly největší penzijní fondy klientům výnosy těsně nad nulou, průměrná inflace přitom činila 6,3 procenta.

Příliš opatrné investice

Podle analytika AWD Lukáše Buříka mohly být výnosy penzijních fondů o poznání lepší. „Většina fondů nechtěla riskovat a zbavila se části rizikovějších, především akciových investic, které by umožnily vygenerovat příznivější výsledky v podobě vyššího zhodnocení. Ani v dalších letech se nedá očekávat nějaké dramatické zlepšení,“ upozornil Buřík.

Na konzervativní investiční politice penzijních fondů se ani loni nic nezměnilo. Nejvíc prostředků účastníků – přes 81 procent – bylo umístěno v dluhopisech. Na termínovaných vkladech a účtech jich bylo 11,3 procenta a do akcií směřovalo pouze 1,7 procenta investic.

Na důchod si v Česku prostřednictvím penzijního připojištění spoří víc než 70 procent ekonomicky aktivních občanů, a to bez započtení penzijně připojištěných nad 60 let, kteří tvoří asi pětinu z celkového počtu spořících. Kromě státní podpory obdržel loni na konci roku téměř každý čtvrtý připojištěný ještě příspěvek od zaměstnavatele.