Neprotestujte, pojďte jednat, vzkázal Zemědělský svaz farmářům

Větrný Jeníkov (Jihlavsko) - Zemědělský svaz vyzval farmáře, aby se neúčastnili protestů, které někteří z nich plánují na březen svolat před supermarkety ve velkých městech. Vedení svazu teď dává přednost vyjednávání s představiteli státu a úřadů, které se mimo jiné týká i kontrol cen v obchodech. České zemědělství podle odhadu svazu skončilo loni ve ztrátě, a to poprvé od vstupu země do EU. Způsobil to především výrazný pokles výkupních cen u zemědělské produkce.

Protesty před supermarkety v krajských městech a před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže v Brně ohlásil na polovinu března Krizový štáb zemědělců Pardubického kraje. Protesty chce upozornit na neutěšený stav českého zemědělství a nevýhodné podmínky, které obchodní řetězce určují dodavatelům. Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský jim dnes vzkázal, že vedení organizace nemá problém podpořit jejich požadavky. „Ale já si myslím, že pokud se dají vyjednat věci, které jsou důležité, není potřeba hovořit o protestních akcích,“ dodal.

Podle Jirovského vedou zástupci agrárních organizací jednání s vládou, ministerstvem financí i antimonopolním úřadem, která se týkají i zavedení kontrol na podnákladové ceny v obchodních řetězcích. „Takové kontroly za poslední tři roky nebyly,“ řekl Jirovský. Od února navíc platí zákon o významné tržní síle. Zemědělci vyjednávají i o dalším posílení dotací z vlastních zdrojů ministerstva zemědělství.

Farmářům vadí ceny mléka a chování řetězců

Zemědělcům z Pardubicka vadí loňský propad cen mléka i to, že řetězce diktují dodavatelům podmínky, které jsou pro ně nevýhodné. Často musejí prodávat výrobky pod cenou, pokud si chtějí smlouvy se supermarkety udržet. Upozorňují také na to, že řada potravin se do Česka dováží, například za loňské poslední čtvrtletí byla dovezena až pětina sýrů. Ředitelka Agrární komory v Pardubicích Jarmila Vlasáková minulý týden řekla, že demonstrace podporují až dvě třetiny zemědělských podniků i soukromě hospodařící farmáři.