Češi platí kartou častěji, bude je to ale stát o 3 procenta více

Praha - Češi loni kartou v obchodech zaplatili zboží a služby za 200 miliard korun. Zvykají si tak kartu používat i při platbě běžného zboží. Průměrná platba činila 1 034 korun. Popularitu karet by ale mohl přibrzdit nový zákon o platebním styku. Obchodník dosud při platbě kartou odvedl bance v průměru 3 procenta z placené ceny. Zákon ale dovolí obchodníkům naúčtovat tento poplatek za bezhotovostní platbu zákazníkovi.

Již delší dobu bylo možné účtovat poplatky u karet Maestro a MasterCard, nyní se tato možnost rozšířila i pro platební karty Visa, Diners Club a American Express. Nový zákon o platebním styku, který platí od loňského listopadu a slaďuje pravidla v Evropské unii, již totiž nedává vydavatelům platebních karet možnost příplatek obchodníkům zakazovat.

Obchodníci se obávají ztráty zákazníků

„Projevit v praxi by se to mohlo teoreticky ihned. Teď je to primárně na obchodnících, jak se k tomu postaví,“ uvádí předseda Sdružení pro bankovní karty František Jungr. Obchodníci ale vyčkávají. Nechtějí totiž odradit zákazníky. „V prodejnách Albert nepřipravujeme žádný přenos tohoto poplatku na zákazníka,“ dodává Libor Kytýr, mluvčí firmy Ahold.

Jestli obchodníci zákazníkům opravdu začnou poplatek účtovat, budou banky muset nabízet jiné výhody, třeba vydávání karet bez poplatku. Takové jednání ale není pravděpodobné. Banky z poplatků hradí náklady na vydání karty. Některé banky nicméně nabízejí karty bez poplatku už teď.