Stavebnice Merkur se v Čechách vyrábí už 90 let

Police nad Metují - Pro astronomy představuje planetu, pro počítačové grafiky typ písma a nám ostatním se jako první vybaví kovová stavebnice. Řeč je o Merkuru, malém českém mechanickém zázraku, který se za první republiky začal vyrábět v Polici nad Metují, a přesto, že byl Merkur velice populární, musel po revoluci bojovat o život. Shodou náhod ale stavebnice přežila a dnes se vyváží do celého světa.

O záchranu firmy, která stavebnici vyráběla, se zasadil Jaromír Kříž, její současný majitel. Jeho dědeček o podnik přišel v roce 1948, kdy byl znárodněn. Pan Kříž si po revoluci nechal u tehdejšího výrobce zhotovit pro svoji firmu nějaké součástky, a pak se rozhodl, že si původní výrobu Merkuru pronajme. Na majitele Merkuru byl ale vyhlášen první konkurz v republice, a to deset dní od podpisu nájemní smlouvy. Pan Kříž ale firmu nenechal padnout a pomalu odkupoval a obnovoval ztracenou výrobu a nakonec začal expandovat i do zahraničí.

Stavebnice se od roku 1925 nezměnila

Originální konstrukci kovové stavebnice si v Česku za první republiky patentoval Jaroslav Vancl. Dětská stavebnice nesla stejný název jako jeho firma, tedy Inventor, česky vynálezce. V současnosti stavebnice vypadá trochu jinak než stávající Merkur. Od roku 1925 jde však o systém zcela stejný. Jsou to plíšky různých tvarů, různých velikostí, kde je mnoho dírek. Součástky se k sobě mohou přišroubovávat a tím může vzniknout mnoho různých modelů.

Původně v Čechách existovali ještě dva výrobci této stavebnice: firma bratří Vašků a firma Edison pana Veselého z Roudnice nad Labem. Dnes nemá firma Merkur na českém trhu konkurenci žádnou. Tlačí se sem ale firmy zahraniční. Nejznámějším výrobcem na světě je firma Meccano. Kromě ní existuje zhruba dalších osm podobných společností, dříve jich bylo asi dvě stě.

Nejznámější je stavebnice Merkur v Česku. A Češi také odeberou zhruba polovinu z třiceti tisíc kusů různých typů stavebnic, které ročně opustí zdi továrny. Stavebnice jsou ale oblíbené i v zahraničí. Firma vyváží do všech zemí Evropské unie, do Spojených států amerických nebo Kanady. Kromě známých stavebnic ale firma vyrábí i elektrické vláčky, a to už od roku 1930. Jde o plechové vláčky velikosti nula.

Původní součástky stavebnice Merkur
Původní součástky stavebnice Merkur
Více fotek
  • Původní součástky stavebnice Merkur autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1453/145244.jpg
  • Elektrický vláček autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1453/145243.jpg