Z fondu unikly informace o dotacích - zneužila je soukromá firma

Praha - Ze Státního fondu životního prostředí unikly na přelomu roku informace o žadatelích o miliardové dotace. Údaje získala Regionální poradenská agentura (RPA) z Brna, která hned nabídla neúspěšným i úspěšným žadatelům o podporu svoje služby, včetně komunikace se státními orgány. Společnost také v dopise zneužila oficiální loga, vážící se k tomuto typu podpory. Není jasné, od koho agentura údaje získala. Podezřelí jsou členové řídícího výboru, ale informace mohla uniknout i rovnou ze státního fondu či ministerstva. RPA uznala pouze, že došlo k hrubé chybě v její marketingové kampani.

Východočeská obec Havlovice potřebovala 5 milionů korun na zateplení školy a školky. Požádala proto o dotaci Státní fond životního prostředí. O tom, že podporu nedostane se ale nedozvěděla od fondu, který žádost posuzoval, ale od Regionální poradenské agentury z Brna. Starostu Pavla Dvořáčka to překvapilo. „Jestli tam unikla nějaká data a tahle firma to využila, tak to je v tomto státě normální, protože je takový bordel všude, že mne to nepřekvapuje. Je potřeba hledat viníka nebo se pokusit nějakým způsobem ho vypátrat,“ prohlásil Dvořáček. Podobná výzva od brněnské společnosti dorazila i na radnici do Dvora Králové nad Labem.

Státní fond životního prostředí přerozděluje desítky miliard korun na ochranu a zlepšování stavu životního prostředí. O nemalé sumy žádají fond stovky měst a obcí. Před koncem roku schválil řídící výbor fondu desítky žádostí a část jich zamítl. Schválené projekty pak čekaly na podpis ministra životního prostředí Jana Dusíka. Jenže ještě než se dostaly k Dusíkovi na stůl, dorazila spoustě žadatelů výzva už zmiňované RPA.

Šéf fondu Petr Štěpánek k činnosti RPA:

„Státní fond životního prostředí okamžitě poté, co zjistil činnost, kterou agentura provádí, s nimi vypověděl všechny vlastní kontrakty a rozeslal všem žadatelům upozornění, že činnost není v souladu s principy činností fondu.“


RPA odmítá odpovědět, kde a kdy údaje o projektech získala. „Naše společnost se distancuje od informací, že jsme neoprávněně využili konkurenční výhody a uváděli v omyl potenciální žadatele o dotace tím, že jsme je seznámili s výsledky šestnácté výzvy ministerstva životního prostředí dříve, než byly oficiálně zveřejněny ze strany fondu. Pravdou je, že došlo k hrubé chybě v naší marketingové kampani. Odpovědnost za toto pochybení na sebe převzal jednatel Petr Kolář,“ napsala firma na svých webových stránkách.

Od koho agentura data získala, se zatím nepodařilo vypátrat

Člověka, který z řídícího výboru fondu informace o neschválených a schválených dotacích za stamiliony korun vynesl, se podle šéfa fondu Petra Štěpánka vypátrat nepodařilo, i když jisté indicie k dispozici byly: „Data mohla uniknout od kteréhokoli z 25 členů řídícího výboru a samozřejmě mohla uniknout přímo ze státního fondu nebo ministerstva,“ řekl Štěpánek

Na evropských dotacích parazituje řada poradenských a lobbistických firem. Radnice a obecní úřady čelí různým pokusům těchto konzultantů o navázání kontraktů čím dál častěji. Například z Operačního fondu životního prostředí je totiž možné vyčerpat zhruba 130 miliard korun.

Peníze
Peníze