ODS varuje před „tvrdíkizací“ energetiky

Praha - ODS dnes varovala před možnými politickými zásahy ČSSD do managementu energetických společností. Energetiku je podle občanských demokratů třeba diverzifikovat, podporovat rozvoj jádra, ale především ji před volbami nepolitizovat.

„My se obáváme, že energetika je téma, které je zneužíváno politicky v současné diskusi. Už dnes se skrytě připravuje další 'oranžové tsunami' právě v klíčových podnicích energetického průmyslu. Což my vidíme jako velmi nebezpečné,“ prohlásil předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. Připomněl, že za jeho vlády zůstali s jedinou výjimkou ve státem ovládaných energetických firmách, jako je ČEZ, Čepro či Česká přenosová souprava, manažeři dosazení předchozími vládami.

Martin Říman:

„To, že energetika funguje poměrně velmi dobře do současné doby, to je jednoznačně dáno tím, že do ní politické skupiny nestrkaly pracky.“

Občanští demokraté proto podle stínového ministra průmyslu Martina Římana varují před „tvrdíkizací“ energetiky. Exministr obrany Jaroslav Tvrdík, nynější volební manažer ČSSD, nebyl před několika lety příliš úspěšný v čele ČSA.

Topolánek na tiskové konferenci zdůraznil, že ODS nedovolí, aby bylo porušováno soukromé vlastnictví lidí, kteří bydlí nad potenciální těžební oblastí. Podle Římana je ale politizací i snaha o krajské referendum o prolomení těžebních limitů, protože o problémech obyvatel v Horním Jiřetíně by rozhodovali lidé, kteří s případem nemají nic společného.

Říman připomněl, že těžební limity jsou usnesením vlády, nemají zákonnou oporu, je podle něj možné, že jsou i protiústavní. „Jedinou možnou cestou, jak postupovat dále, je držet se zákonného rámce, který jasně říká, že těžba může býti zahájena pouze po vypořádání veškerých majetkoprávních záležitostí,“ podotkl Říman.

Jediným řešením je jádro

Topolánek dnes také zdůraznil, že jaderná energetika bude jednoznačnou prioritou pro nejbližší léta. „Bez navýšení podílu energie z jádra, Česká republika nemá žádné řešení,“ poznamenal předseda ODS. Právě jeho vláda prý z Prahy udělala centrum evropské diskuse o jaderné energetice.

Za uměle vykonstruovaný a zpolitizovaný pak občanští demokraté označili konflikt okolo modernizace elektrárny Prunéřov. Modernizaci podporují, neboť chtějí vyšší ochranu životního prostředí za ekonomicky akceptovatelnou cenu.

Elektrárna
Elektrárna