Sněmovna dala zelenou regulaci lobbingu i zrušení anonymních akcií

Praha - Poslanci se dnes sešli na další mimořádné schůzi svolané na žádost sociální demokracie. Hned ráno se pohádali kvůli programu, nakonec ho ale schválili. Vyjmuli z něj návrh zákona o krajském referendu, který jim vrátil Senát. V prvním čtení sněmovna podpořila návrh sociálních demokratů a zelených na zrušení anonymních akcií na majitele. Jeho cílem podle předkladatelů je, aby akciové společnosti měly jasného vlastníka. Tím by se mělo zprůhlednit podnikatelské a politické prostředí. Sněmovna přes nesouhlas vlády a ODS dala šanci také zákonu o regulaci lobbingu, který předložila levice a zelení. Přijmout jej chce do voleb. Norma by měla kládat povinnost registrace všech lidí, kteří profesionálně ovlivňují rozhodování politiků. Mimořádnou schůzi sněmovny poslanci přerušili do 9. března. Návrhy na zrušení zdravotních poplatků a vyplacení zvláštního důchodu dnes neprojednali.

Občanští demokraté před hlasováním o zrušení anonymních akcií varovali, že norma je v rozporu se svobodou podnikání zakotvenou v ústavě, a proto lze podle nich očekávat žaloby, které by mohly v případě úspěchu znamenat vysoké náklady pro státní pokladnu. Po skončení hlasování si vzali poslanci hodinovou pauzu a od 14:30 probíhají pravidelné interpelace.

Regulace lobbingu jde sněmovnou dál

Sněmovna dala šanci návrhu zákona o regulaci lobbingu, který předložily ČSSD, KSČM a Strana zelených. ODS se nepodařilo prosadit zamítnutí nebo další přepracování předlohy, kterou považuje za bezzubou, neproveditelnou a za pouhý předvolební tah. Návrh přitom odmítla také vláda Jana Fischera. Předlohu bude moci sněmovna schvalovat na dubnové schůzi, tedy ještě před sněmovními volbami.

Profesionální lobbisté by do budoucna měli být podle předlohy povinně registrováni v seznamu, který by vedlo ministerstvo vnitra. Veřejní funkcionáři by schůzky s nimi měli hlásit jednou za čtvrtletí tomuto ministerstvu, poslanci a senátoři pak svému mandátovému výboru. Stejně tak by měli hlásit své kontakty sami lobbisté. Za porušení zákona má hrozit pokuta až jeden milion korun nebo až pětiletý zákaz činnosti. Za lobbistu navrhovaný zákon považuje osobu, která alespoň třikrát za čtvrtletí kontaktuje někoho z politiků či státních úředníků.

Kritici návrhu vytýkali, že nezabrání neregulovanému lobbingu a za lobbistický kontakt nepovažuje schůzky ve stranických centrálách. „Jinými slovy říkáte: Lobbisté, nechoďte za poslanci individuálně, přijďte si na příslušné sekretariáty stran, protože tam to lobbingem nebude,“ uvedla místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Předlohu označila za zastírací manévr a „jednoznačný předvolební výstřelek“.

Miroslava Němcová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24