Chyba v zákoně neruší povinnost platit pojištění

Brno - Nejvyšší správní soud zrušil průlomové rozhodnutí, podle něhož firma Ježek software nemusela kvůli chybě v zákonu o pojistném na sociální zabezpečení platit pojistné za první polovinu roku 2007. Kauza se nyní vrací k libereckému krajskému soudu. Je již ale jasné, že stát nebude muset řadě firem a úřadů vracet peníze za sociální a zdravotní pojištění jejich zaměstnanců. Stát přitom mohl kvůli vratkám přijít až o 100 miliard korun.

V první polovině roku 2007 nebylo úplně jasné, jaká bude výše pojistného. Společnost Ježek software z České Lípy si chyby všimla jako první a pojistné odmítla platit. Krajský soud v Ústí nad Labem, u kterého stát peníze vymáhal, jí pak dal za pravdu. To spustilo další vlnu žádostí o vrácení už zaplaceného sociálního pojištění. Podle ministerstva práce a sociálních věcí ale povinnost platit zákon stanovoval vždycky.

A názor ministerstva dnes potvrdil i Nejvyšší správní soud. Zákon sice neobsahoval poučení o tom, jak se určuje vyměřovací základ pojistného, což byla chyba, nicméně z ostatních ustanovení se to dalo odvodit. Povinnost platit pojistné proto nezanikla.

Video Reportáž Petra Malého a Barbory Telferové
video

Reportáž Petra Malého a Barbory Telferové

Marie Turková, soudkyně Nejvyššího správního soudu:

„Dospěli jsme k závěru, že nelze vůbec uvažovat o tom, že by došlo pro toto období k přechodnému zániku povinnosti platit pojistné.“


Stát měl ovšem podle soudu v boji o pojistné namále. Nahrálo mu prý jen to, že vyměřovací základ firem lze odvodit z vyměřovacího základu zaměstnanců. Pokud by ze zákona vypadla i tato definice, musel by soud rozhodnout ve prospěch plátců pojistného, a to bez ohledu na to, jak nepříznivý dopad by to mělo na státní rozpočet.

Rozhodnutí správního soud je precedentem

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu představuje návod, podle kterého se bude postupovat nejen v kauze Ježek software, ale i v dalších obdobných případech, kterých je téměř sedm tisíc. „Zdůvodnění, které nám poskytl Nejvyšší správní soud, je do jisté míry precedentem. Navíc je nutno si uvědomit, že názorem Nejvyššího správního soudu bude krajský soud rozhodně vázán,“ uvedl právník sekce pro právo veřejné České advokátní komory Bohuslav Sedlatý.

Česká legislativa je nepřehledná

Nejvyšší správní soud v souvislosti s projednáváním případu Ježek software podotkl, že chyba v zákoně o pojistném na sociální zabezpečení vznikla kvůli nepřehlednému a chaotickému legislativnímu procesu. „Jeho výsledkem je stále se zhoršující kvalita právního řádu, jež působí mezi adresáty právních povinností často oprávněné pocity bezradnosti, snižuje důvěru v právo, vyvolává znepokojení a zbytečně též zatěžuje příslušné orgány a instituce, které přijaté normy aplikují a interpretují,“ domnívají se soudci.

Stát si musí dávat pozor, soud ho nemůže chránit

„Úlohou soudní moci rozhodně není napravovat následky chaotického a vadného způsobu přijímání zákonů v Parlamentu České republiky za účelem zabránění značných ekonomických ztrát z toho plynoucích.“


Ježek: Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu věc jen protahuje

Jednatele společnosti Ježek software Tomáše Ježka dnešní rozhodnutí soudu příliš nepotěšilo. Čekal prý, že se dnes celá věc uzavře, a ne že se jí bude muset znovu zabývat liberecký soud.

Ježek také zdůraznil, že Ježek software nikdy nezpochybňoval povinnost platit pojistné, jen přesně v intencích chybného zákona vypočítával nulový základ daně a z něj odváděl nulovou daň. „Protože 26 procent z nuly je zas jen nula, vždy jsem o tom také správu sociálního pojištění písemně informoval,“ podotkl Ježek.

Společnost Ježek software nebyla jediná, kdo se snažil chyby v zákoně využít. O vrácení peněz už požádaly například Sokolov, Cheb, Děčín nebo Karlovarský kraj.

Kraje požadující vrácení pojistného
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24