Jedna chyba v zákoně - a stát může přijít o miliardy

Praha - U Nejvyššího správního soudu dnes padne rozhodnutí ohledně prvního případu spojeného s chybou v zákoně o sociálním pojištění. Další firmy žádají od státu vrácení peněz, a stát tak může přijít až o 170 miliard korun. Když totiž poslanci v roce 2006 schválili změnu zákona, nevšimli si, že během legislativního procesu ze zákona vypadla pasáž definující vyměřovací základ pojistného. Podle některých výkladů stát poté neměl od ledna 2007, kdy změna začala platit, až do napravení chyby v červenci 2007 na vybírání pojistného formální nárok. Z chybné úpravy výběru pojistného na sociální zabezpečení se vzájemně viní ČSSD a ODS.

Úprava vznikla v době, kdy ministerstvo práce a sociálních věcí vedl Zdeněk Škromach (ČSSD). Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka však v červnu 2005, kdy Škromach novelu předložil, chybu neobsahovala. Nedostatek se do ní prý dostal při jednání ve sněmovním sociálním výboru. V září 2006 se změnila vláda a problém zdědil nový ministr Petr Nečas (ODS), který zvolil místo změny zákona vládní nařízení.

Podle Mladé fronty Dnes chyba vznikla v době, kdy Škromacha vystřídal Nečas, který se rozhodl o rok posunout platnost zákona, který měnil i zákon o sociálním pojištění. Úředník ministerstva, který změnu připravil, si údajně nevšiml, že když se odloží platnost novely, zmizí ze zákonů i definice, z čeho mají firmy počítat sociální pojištění. Po zjištění chyby vydala vláda Mirka Topolánka (ODS) nařízení, které vyměřovací základ na placení pojištění za zaměstnance definuje. Zákon poslanci změnili na návrh vlády až v červenci 2007.

Firma Ježek Software pojistné nezaplatila - a soud jí dal za pravdu

Na chybu údajně jako první ministerstvo upozornil českolipský podnikatel Tomáš Ježek, jehož softwarová společnost aktualizuje účetní programy dle nových předpisů. Jeho firma Ježek Software odmítla pojistné platit. Případ řešila liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem, který rozhodl ve prospěch firmy. Debatu o možném vracení desítek milionů korun firmám vyvolal loni v prosinci článek v Hospodářských novinách, který informoval o soudním rozhodnutí, že českolipská firma nemusí platit pojištění za první půlrok 2007.

Pokud by o vrácení pojistného požádaly všechny firmy a organizace, jednalo by se podle odhadů o 100 až 130 miliard korun. Zhruba třetina peněz by se ovšem státu ihned vrátila, neboť firmám by se vrácením pojistného snížily náklady a musely by doplatit daň z příjmu. Ministr Petr Šimerka prohlásil, že případný úspěch Ježek Software neznamená automatické vracení pojistného všem, kteří o to zažádají. Podle Šimerky se každá firma, která si o přeplatek požádá, bude muset soudit. Většina firem totiž na rozdíl od Ježek Software pojistné už v roce 2007 zaplatila.

O vrácení peněz zažádalo podle mluvčího České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Kamila Vařeky celkem 6 963 firem a obcí, nárokují si 17,088 miliardy korun.