Zemědělcům loni výrazně klesl zisk i produkce

Praha - I přes vyšší dotace klesl českým zemědělcům v loňském roce meziročně zisk o dvě třetiny na 3,17 miliardy korun. V roce 2009 se tuzemská zemědělská produkce kvůli poklesu cen propadla o 18 procent na 97,4 miliardy korun, což je nejhorší výsledek od vstupu Česka do Evropské unie v roce 2004. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Přitom propad výkupních cen zemědělských produktů trápí farmáře již více než rok. V průměru za celý loňský rok v porovnání s rokem 2008 byly ceny zemědělských výrobců nižší o 24,8 procenta.

V loňském roce se dotace do tuzemského zemědělství zvedly o 16,3 procenta, což představovalo 4,8 miliardy korun navíc. „Bez tohoto zvýšení by hospodářský výsledek roku 2009 byl v záporných číslech,“ upozornil ČSÚ. České zemědělství vykazovalo od vstupu do EU právě díky dotacím zisk, v letech před vstupem bylo převážně ztrátové. Tuzemští zemědělci předloni podle ČSÚ vydělali 9,82 miliardy korun, což bylo oproti rekordnímu roku 2007 o téměř 190 milionů méně.

Vypěstovalo se méně obilí a vyrobilo se i méně mléka

ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiří Hrbek:

„Hlavním faktorem, který zapříčinil propady produkce, je prudké meziroční snížení cen placených zemědělským prvovýrobcům, a to téměř u všech zemědělských komodit.“

Podle ředitele odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiřího Hrbka se na loňském výrazném poklesu tuzemské zemědělské produkce podílely všechny nejvýznamnější zemědělské komodity z rostlinné i živočišné výroby. Například produkce obilovin loni meziročně klesla o 27,8 procenta na 19,1 miliardy korun a výroba mléka se snížila o 29,5 procenta na 16,1 miliardy korun.

V roce 2009 podle údajů ČSÚ odešlo ze zemědělství hruba 5 000 pracovníků a počet zaměstnanců v tomto oboru se tak snížil o 3,7 procenta.

Hospodaření tuzemských zemědělců loni skončilo ztrátou dvě až tři miliardy korun, uvedl již dříve svůj odhad předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Zemědělský svaz totiž používá při výpočtu hospodářských výsledků oboru jinou metodiku než Eurostat a Český statistický úřad. Za poklesem stojí hlavně meziroční propad tržeb ze zemědělských komodit v důsledku pádu jejich cen. Podle Jirovského klesly ceny zemědělské produkce pod úroveň roku 1993.

Zemědělské družstvo
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24