Německo se bojí o své banky, ohrožují je řecké dluhy

Berlín – Německo možná stojí na prahu nové úvěrové krize. Varoval před tím spolkový ministr hospodářství Rainer Brüderle. Stabilitu německých bank teď totiž ohrožují problémy řecké ekonomiky, kvůli nim budou možná muset sáhnout k velkým odpisům. Situace v Řecku se už odráží ve vztazích mezi oběma zeměmi, ty se v posledních dnech citelně zhoršily. Ratingové agentury navíc upozorňují na nová rizika.

Situace, ve které se teď německé banky nacházejí, je podle ministra dost složitá. Šéf německého úřadu pro správu dluhu k tomu řekl, že pokud by vyhlásila státní bankrot jediná země eurozóny, znamenalo by to podle jeho názoru kolaps celého systému.

„Krize v Řecku by případně mohla znamenat potřebu tvorby opravných položek,“ řekl Brüderle. Pokud banka vytváří opravné položky, dává stranou peníze na očekávané ztráty. Podle ministra existují náznaky, že úvěrová krize by mohla v Německu propuknout velmi brzy. „Protože jsou zde obavy, že může nastat, snažíme se jí v současné době zabránit,“ řekl. „Je zde více faktorů, které naznačují, že by se mohla blížit,“ dodal Brüderle. Neupřesnil ale, jakým způsobem se vláda snaží proti známkám blížící se krize bojovat.

Zaplaťte nám za válku, vzkazují Řekové do Berlína

Finanční krize v Řecku tak začíná přerůstat v krizi politickou. Svědčí o tom reakce místopředsedy řecké vlády Theodorose Pangalose na požadavky Německa, aby Atény zavedly přísná úsporná opatření a také je dodržovaly. Pokud by se totiž eurozóna odhodlala k finanční záchraně Řecka, většinu nákladů by asi neslo právě Německo.

Pangalos se proti sílícímu tlaku Německa ostře ohradil a odvolal se při tom na úlohu Německa ve druhé světové válce. Obvinil Berlín, že Řecko se od Němců nikdy nedočkalo adekvátní reparace za válečné zločiny, na což prý Německo nemá zapomínat.

„Odnesli si řecký majetek a nikdy ho nevrátili,“ řekl ve středu Pangalos v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC. „To je věc, kterou je třeba se nyní zabývat,“ dodal. Němci se snažili vyhrocenou situaci zklidnit a mluvčí jejich ministerstva zahraničí jen do Atén vzkázal, že silná slova současné problémy nevyřeší.

Pangalosova slova podle listu The Wall Street Journal (WSJ) nejspíš rozladí řadu obyčejných Němců. Většina z nich je totiž přesvědčena, že Německo už Řecku pomohlo až dost, a to právě tím, že Řecko celá léta podporují přes systém subvencí, kterým disponuje Evropská unie. Řada Němců si taky myslí, že Německo z této pomoci nic nemá.

Na vážnost situace ukazují i slova německé kancléřky Angely Merkelové. Ta řekla, že euro se vůbec poprvé od svého vzniku v roce 1999 ocitá ve složité situaci, byť Merkelová věří, že evropská měna problémy ustojí. Právě problémy Řecka teď mají značný vliv na pokles kurzu eura. Dobře na tom ale nejsou ani další země na periferii eurozóny, hlavně Portugalsko a Španělsko, částečně taky Itálie.

„Do určité míry jsou zde spekulace proti zemím, v nichž se tento vývoj zkombinoval s jejich nepříznivou startovní pozicí a neřešenými strukturálními problémy,“ řekla Merkelová, kterou dnes citovaly přední evropské listy jako Financial Times či Frankfurter Allgemeine Zeitung. „To všechno je nebezpečné,“ řekla německá kancléřka.

Řecko se potýká s vážnými fiskálními problémy a koncem loňského roku přiznalo, že několik let upravovalo klíčové statistické údaje. Ukázalo se například, že země má za loňský rok deficit rozpočtu 12,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což je asi dvakrát tolik, než se předpokládalo. Pravidla Evropské unie navíc povolují maximálně tříprocentní deficit. Země slibuje nápravu do roku 2012.

Řekové stávkují
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24