Telefónica O2 loni vydělala víc, krizi ale pocítila

Praha - Největší tuzemská telekomunikační firma Telefónica O2 loni zvýšila čistý konsolidovaný zisk o 0,3 procenta na 11,67 miliardy korun. Pomohly jí k tomu hlavně pokles odpisů a nižší daň z příjmů v porovnání s předchozím rokem. Výnosy společnosti naopak klesly o 7,3 procenta na 59,75 miliardy. Ovlivnila je recese a pokles propojovacích poplatků u mobilních služeb.

„Na základě důkladné analýzy, s ohledem na současnou finanční situaci a očekávaný budoucí vývoj, navrhuje představenstvo společnosti výplatu dividendy za rok 2009 ve výši 40 Kč na akcii, což představuje solidní devítiprocentní výnos,“ uvedl generální ředitel Luis Antonio. Celkem na dividendách vyplatí 12,9 miliardy.

Výnosy z mobilních služeb O2 loni klesly o 7,6 procenta na 31 miliard korun. Zvýšil se ale celkový počet zákazníků o tři procenta na 4,95 milionu.

Zatímco celkový počet pevných linek klesl o 6,5 procenta, počet internetových přípojek ADSL se zvýšil o 17 procent na 677 tisíc. Počet zákazníků internetové televize O2 TV vzrostl o pětinu na 138 tisíc klientů. Počet mobilních zákazníků dceřiné firmy Telefónica O2 Slovakia se loni zvýšil o 70 procent na 553 tisíc.

Pro letošní rok firma odhaduje pokles provozního zisku OIBDA o pět až devět procent a hodlá investovat kolem šesti miliard korun proti loňským necelým 6,5 miliardám. Loni investice klesly o pětinu.