Antimonopolní úřad se bude zabývat změnami webu Sreality.cz

Praha - Asociace realitních kanceláří ČR zaslala na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podnět kvůli prošetření plánovaných nových obchodních podmínek serveru Sreality.cz. Antimonopolní úřad v této věci celkově obdržel již osm podnětů. Podle asociace je důvod se domnívat, že nové podmínky jsou zneužitím dominantního postavení na trhu. Web provozuje internetový portál Seznam.cz, podle kterého služby pro realitní kanceláře s novými podmínkami nezaznamenají zvýšení ceny.

Nový model plateb plánuje server Sreality.cz spustit od 1. dubna. Chce účtovat jednorázový poplatek za firemní zápis a následně platbu za proklik (PPC) na detail inzerátu. Podle již dřívějšího sdělení mluvčí portálu Rity Gabrielové tak nebude vybírán paušál za roční inzerování, ani platba za inzerát za den, jak bylo dosud praktikováno v realitních kancelářích.

„Nový cenový model Srealit, který budeme nasazovat v rámci zcela nové verze služby, nepovede ke zvýšení cen pro realitní kanceláře a není motivován ani zvýšením výnosnosti služby, jak se Asociace realitních kanceláří domnívá,“ zdůraznila Rita Gabrielová.

Ovšem realitní kanceláře se zatím ke změnám stavějí odmítavě, jak dokládají slova generálního sekretáře asociace Jana Borůvky: „Asociace realitních kanceláří ČR považuje nové obchodní podmínky Sreality jako největšího inzertního portálu v ČR nabízejícího nemovitosti za zneužití dominantního postavení na trhu, a podá proto podnět ÚOHS, aby záležitost prošetřil.“

Nemovitost
Nemovitost