O Exim Tours se zajímá investiční skupina Penta

Praha – Investiční společnost Penta se neobává těžkých dopadů finanční krize na turismus a projevila vážný zájem o cestovní kancelář Exim Tours, jednu z největších turistických firem na domácím trhu. Česko-slovenská společnost Penta s pobočkami ve Varšavě, Limassolu nebo Amsterdamu věří, že útlum turismu pod tíhou globální recese nebude již dlouho trvat a tržby cestovek opět porostou. Vedení Exim Tours však vzájemná jednání prozatím odmítlo potvrdit.

Penta Investments je známá především díky snaze vybudovat ve Vodochodech na severu Prahy nové mezinárodní letiště. Vlastní ale i síť obchodů Žabka nebo sázkovou kancelář Fortuna. „Exim Tours je pro nás určitě zajímavou společností. Měli jsme několik setkání. Myslíme si, že se jedná o nekonsolidovaný trh, který teď prochází krizí. Očekáváme ale, že v průběhu roku by se mohl zotavit,“ řekl mluvčí Penta Investments Martin Danko.

Penta není zdaleka jedinou společností, která chce seskupit dohromady více cestovních kanceláří pod jeden subjekt. Intenzivní jednání vede s několika cestovkami i nový majitel Čedoku, americko-turecká společnost Odien, která zajímá se například o kancelář Firo Tour. „Je správný čas, aby došlo ke konsolidaci. Ta konsolidace určitě letos nastane. Zdravé by bylo, kdyby se počet cestovních kanceláří snížil o třetinu, ale předpokládám, že to bude spíš ke čtvrtině,“ nastínil tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové

Nedávno kvůli pojistce přestala fungovat cestovka Sunny days a změnila se na agenturu, tento týden skončila s podnikáním kancelář VHT. V ČR nyní stále funguje přes tisíc cestovních kanceláří, což je v přepočtu na 10 tisíc obyvatel víc, než v řadě zemí Evropské unie. Menší nabídku v přepočtu na obyvatele mají například v Itálii, Francii nebo Rakousku.