Ceny sluneční energie by měly začít klesat

Praha - Výkupní ceny sluneční elektřiny možná budou meziročně klesat až o čtvrtinu. A to díky návrhu hospodářského výboru sněmovny, který poslanci včera přidali do druhého čtení vládní novely zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle návrhu by energetický regulační úřad mohl hýbat s cenami až o pětadvacet procent, namísto současných pěti.

Oba návrhy, jak vládní, tak hospodářského výboru, mají mimo jiné zamezit vysokému nárůstu počtu žádostí o připojení těchto zdrojů do rozvodné sítě. „Cílem v České fotovoltaické průmyslové asociaci je spolupracovat se státem, s úřady a Energetickým regulačním úřadem na tom, aby výkupní ceny byly nastaveny optimálně,“ podotkl předseda Česká fotovoltaické průmyslové asociace Jaromír Řehák.

Bursík s  návrhem hospodářského výboru nesouhlasí

Podle jakých norem se budou určovat ceny takzvané zelené energie rozhodnou až poslanci. Proti návrhu hospodářského výboru se ale postavil ten pro životní prostředí. „V případě schválení návrhu hospodářského výboru by si banky více rozmýšlely úvěry na výstavbu “zelených„ elektráren všeho druhu,“ řekl Martin Bursík.

Česká republika se při vstupu mezi státy sedmadvacítky zavázala, že v letošním roce pokryje osm procent výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů, splnění závazku je ale zatím v nedohlednu.

Sluneční elektrárna
Sluneční elektrárna