ČEZ hlásí nejvyšší zisk v české historii - téměř 52 miliard

Praha – Energetický gigant ČEZ zvýšil v roce 2009 čistý zisk o 9,5 procenta na 51,9 miliardy korun. To je nejvyšší zisk v historii společnosti a také nejvyšší zisk jakékoli tuzemské firmy. Podle dosavadních čísel loni v žebříčku těch neziskovějších firem bodovaly hlavně banky - jejich zisk je ale oproti ČEZu přinejlepším třetinový. Pro letošní rok ale firma očekává pokles zisku o deset procent. Podle analytika Petra Nováka ze společnosti Atlantik jsou celkové výsledky v souladu s očekáváním trhu.

Provozní výsledky i výhled energetické firmy hodnotí Novák pozitivně. Čistý zisk loňským růstem o 4,5 miliardy korun překonal očekávání společnosti, ta předpokládala zisk 50,2 miliardy korun. Analytici odhadovali čistý zisk 53 až 54 miliard korun.

Martin Roman, generální ředitel ČEZu

„Tím hlavním pozitivním faktorem je to, že se nám podařilo prodat elektřinu velmi dopředu, my jsme prodávali elektřinu na loňský rok už v roce 2008, kdy byly velmi vysoké ceny.“

Video Reportáž Jana Osúcha
video

Reportáž Jana Osúcha

Spotřeba energie klesá

Provozní výnosy firmy vzrostly loni o 6,7 procenta na 196,4 miliardy korun. Provozní zisk společnosti ČEZ před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) vzrostl o 2,7 procenta na 91 miliard korun, zisk před odečtením úroků a daní (EBIT) stoupl o 2,3 procenta na 68,2 miliardy korun. Výroba elektrické energie meziročně poklesla o 3,3 procenta na 65,3 terawatthodiny, její proud stoupl o 0,5 procenta na 75 terawatthodin.

ČEZ loni investoval v Česku téměř 40 miliard korun, a to hlavně do budování nových výrobních kapacit, do navyšování výkonu jaderných elektráren a do modernizace distribučních sítí, která si vyžádala více než deset miliard. Firma je spokojena i s výsledky zahraničních aktivit. Všechny akvizice jí dosahují plánované návratnosti i přes ekonomické zpomalení.

ČSSD chce dividendy utratit za třinácté důchody

ČEZ odvede do státní pokladny téměř 45 miliard korun, jen na dividendách by stát mohl získat až 19 miliard a politici už začínají přemýšlet, co s nimi. Například ČSSD z nich chce financovat svůj protikrizový plán, nebo třinácté důchody. Jednorázových 2400 korun pro každého důchodce by tak ze státní pokladny ukrojilo zhruba 7 miliard. „Ta dnešní informace potvrzuje, že stát má k dispozici jisté zdroje, které získává z dividend polostátních firem a že náš návrh je realistický a je na příjmové straně pokryt,“ pochvaluje si informace Bohuslav Sobotka, místopředseda strany.

Ministerstvo financí ale s takovým utrácením nesouhlasí. Peníze z dividend totiž chodí na zvláštní účet, a pokud by šly na důchody, chyběly by jinde. „Stát se zavázal, že musí platit ekologické škody, potřebuje ještě další investice. Je velmi nezodpovědné říkat, že by měly být použity na běžné výdaje, protože pak to bude chybět jinde,“ komentuje plány ČSSD mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Ostatní strany jsou, co se týká utrácení dividend, opatrnější

Občanští demokraté, TOP 09, lidovci nebo zelení by naopak dividendy raději nechali na rozjezd důchodové reformy nebo rozvoj vzdělání a vědy. Přestože se peníze státu v současné situaci velice hodí, někteří politici ziskový ČEZ kritizují. „Navzdory hospodářské krizi se firmě ČEZ daří vyvádět z peněženek lidí nejen u nás, ale i v zahraničí stále více peněz,“ stěžuje si předseda Strany zelených Ondřej Liška.