Policie začala prošetřovat projekt Opencard

Praha – Policie se pustila do prověřování projektu pražské čipové karty Opencard. Podle informací České televize si policisté z protikorupčního útvaru přišli v osm hodin ráno do budovy magistrátu pro dokumenty potřebné k vyšetřování. Zatím neznámé zaměstnance z pražského magistrátu a společnosti Haguess podezírají ze spáchání trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Pokud by podezřelým soud spáchání těchto činů prokázal, hrozilo by jim až osm let vězení.

Policie se kauzou Opencard začala zabývat na základě trestního oznámení opoziční zastupitelky Jany Ryšlinkové (nezávislá). „Poté, co policie v součinnosti se státním zástupcem doplnila a zajistila další důkazní materiál k trestnímu oznámení Jany Ryšlinkové, zahájila úkony trestního řízení,“ informovala mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Magistrát považuje krok policie za standardní

„Policie musela začít případ prošetřovat na základě podaného trestního oznámení. Poskytneme jí veškeré informace a dokumenty, které bude požadovat,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.


Ryšlinková podala trestní oznámení loni v prosinci. Neznámého pachatele viní celkem ze sedmi trestných činů. Navíc se domnívá, že by se mohlo jednat dokonce o organizovanou skupinu. Ryšlinková své tvrzení opírá o výsledky prvního auditu Opencard.

Projekt Opencard už prověřily tři audity, za které Praha zaplatila kolem čtyř milionů korun. Prověrky poukázaly na některé chyby především v počátcích projektu, například nevýhodné smlouvy města s firmou Haguess. Kvůli nim údajně Praha zaplatila jen na licenčních poplatcích asi 180 milionů korun, což představuje asi pětinu nákladů na celý projekt. Projekt stál podle auditorů přes 800 milionů, příjmy byly ale nulové.