RWE: Plyn od dubna o 3 procenta podraží

Praha – Skupina RWE, největší tuzemský dodavatel zemního plynu, se chystá od dubna zdražit domácnostem plyn o 2,9 procenta. Naposledy firma zdražovala ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008. Tentokrát stoupne cena všem domácnostem v zemi stejně. Dříve rostla v jednotlivých regionech různým tempem. Firma tak jedná, protože vystupuje jako jeden subjekt na českém trhu a tato změna pro ni může znamenat konkurenční výhodu, pro odběratele potom budou sazby přehlednější. Za zdražováním stojí vysoké ceny ropy, které za poslední půlrok vzrostly o 6 procent, a oslabování koruny vůči dolaru.

Martin Chalupský, mluvčí společnosti RWE

„Pro domácnost, která na zemním plynu pouze vaří, se zvýší měsíční platba zhruba o dvě koruny. Pro domácnost, která využívá zemní plyn na vaření, na topení a na ohřev vody je to konkrétně 58 korun měsíčně.“

„Z pohledu našich zákazníků je ale důležité, že zvýšení ceny přichází až po topné sezoně, kdy spotřeba už není tak vysoká. V průběhu zimy topili a stále topí výrazně levněji než vloni,“ chlácholí klienty obchodní ředitel a člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

Video Reportáž Jana Spilky
video

Reportáž Jana Spilky

Naopak obchodní ředitel České plynárenské Eduard Pálka uvedl, že firma žádné výrazné zdražování neplánuje. Ceny může držet nízko díky své velikosti a struktuře dodavatlů, kde ji širší portfolio dovoluje reagovat pružněji. Plynárenská taktéž není vázaná dlouhodobými kontrakty jako například RWE. Proto Pálka očekává zdražování plynu do dvou procent. Poslední ze tří největších obchodníků, EON, zveřejní ceny v pondělí.

Miroslav Vránek, mluvčí Pražské plynárenské

„Pro zákazníky, dejme tomu, kteří využívají zemní plyn v bytě, pro vaření, ohřev vody a topení, to znamená náklady zhruba 25 korun navíc.“

Loni plyn zlevňoval a v budoucnosti zdražovat nebude

Loni naopak RWE ceny plynu pro domácnosti třikrát zlevňovala. Průměrná cena od začátku roku 2009 do jeho čtvrtého čtvrtletí klesla o více než 11 procent. Při posledním zdražování v říjnu roku 2008 však firmy skupiny RWE zvýšily ceny plynu v průměru o 10,4 procenta.

Do budoucna neočekává analytik společnosti ENA Vladimír Štěpán žádné výrazné zdražování plynu. Cena ropy se podle něj udrží v rozmezí 60 až 80 dolarů za barel. Navíc na český trh vstupují noví obchodníci, kteří na trendy trhu reagují flexibilněji, takže dramatický vývoj nehrozí.

Dodavatelé plynu v Česku

Skupina RWE v České republice zahrnuje čtyři regionální společnosti zaměřené na prodej koncovým zákazníkům: RWE Energie (dříve Západočeská plynárenská, Středočeská plynárenská a Severočeská plynárenská), Východočeská plynárenská, Severomoravská plynárenská a Jihomoravská plynárenská. RWE plynem zásobuje více než 2,3 milionu zákazníků. RWE má tedy zákazníky po celé republice s výjimkou jižních Čech a Prahy.

V jižních Čechách domácnosti zásobuje hlavně EON, v Praze a okolí je to Pražská plynárenská. Od roku 2007 je ale trh s plynem otevřený a každý si tedy může kupovat plyn, od koho chce a nezávisle na tom, v jakém regionu bydlí.

Zdražování plynu
Zdražování plynu
Více fotek
  • Zdražování plynu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1462/146141.jpg
  • Největší obchodníci s plynem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1462/146139.jpg