Nákup bytu lidé odkládají, přestože nájmy neklesly

Praha - Ceny bytů šly v uplynulých měsících dolů, u nájemného to ale tak jednoznačně neplatilo. Ceny za pronájem menších bytů zůstaly na stejné úrovni jako v předchozích letech. Naopak ceny pronájmů u luxusních nemovitostí klesaly. Za pokles podle ředitele realitního portálu Realitymix.cz Jana Štěpa může především vývoj ekonomiky.

Deregulace pomohla tomu, že se snížil rozdíl mezi tržním a regulovaným nájemným. Vývoj je dán tím, že poklesla poptávka po nájemném bydlení. „Nejvíce byty podražily ve městech, kde je dobrá pracovní příležitost, jako je Praha, Olomouc či Hradec Králové. Tam, kde ta situace není úplně ideální jako například v Havířově, Ústí nad Labem, ceny klesaly,“ popisuje Štěp situaci kolem nájemního bydlení.

Stále se ale jednoznačně vyplatí bydlet ve vlastním. „Kdykoliv totiž můžeme nemovitost prodat. Lidé v tuto chvíli vyčkávají a rozhodují se i pro krátkodobé pronájmy a čekají, jak se cena bytů na trhu bude vyvíjet,“ vysvětluje Štěp. Ceny bytů podle něj budou kopírovat vývoj ekonomiky.