Benzin jde dolů, plyn LPG nahoru

Praha – V uplynulém týdnu podle Českého statistického úřadu ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic opět klesaly. Nejprodávanější benzin Natural 95 mohli řidiči tankovat v průměru za 30,37 koruny za litr, což je o osm haléřů méně než o týden dříve. Motorová nafta zlevnila o sedm haléřů na průměrných 28,94 koruny za litr. Cena plynu LPG naopak rostla o 17 haléřů na průměrných 14,61 koruny za litr.

Světové trhy s ropou se v minulém týdnu nevyvíjely pro motoristy příliš příznivě, jak uvedl Petr Čermák ze společnosti Colosseum. Ropa podle něj prudce zdražila a dostala se po několika týdnech opět na hodnoty kolem 80 dolarů za barel.

Petr Čermák ze společnosti Colosseum

„Růst cen ropy je nepříznivou zprávou pro české motoristy, protože se díky němu zvyšují i velkoobchodní ceny benzinu a nafty na burze v Rotterdamu, které jsou pro tuzemské maloobchodní ceny zcela zásadní.“

Vzestup amerického dolaru vůči euru však tento týden zapříčinil přerušení růstu cen ropy, ty tak klesly o více než jeden dolar. Ve středu ropa stagnovala kolem ceny 78 dolarů za barel a ve čtvrtek klesla o další zhruba dva dolary za barel.

„V příštích týdnech by se měli motoristé připravit na mírný růst cen benzinu a nafty. Svou roli sehraje nejenom vyšší cena ropy, ale také vyšší teploty, které činí silnice sjízdnější. Vyšší počet řidičů zvyšuje poptávku zejména po benzinu,“ uvedl Jan Lener z Broker Consulting.