Zemědělcům se loni nedařilo, v černých číslech ale zůstali

Praha – Zisk zemědělců podle Českého statistického úřadu loni klesl o dvě třetiny, a to i přes vyšší dotace, které získali. V roce 2009 tak vydělali necelé tři miliardy dvě stě milionů korun. Podle expertů se výsledek dal očekávat, dokonce to mohlo být i horší. Kvůli hospodářské recesi se totiž snížila poptávka po zemědělských produktech a hospodářská kondice České republiky taktéž lepším výsledkům nenahrává.

Petr Vorlíček, mluvčí ministerstva zemědělství

„Ekonomická krize dopadla na celé hospodářství a je vlastně pozitivní zpráva to, že zemědělství je na tom dobře, že skončilo v černých číslech.“

Nejhůře na tom loni byla produkce obilovin. Ta se meziročně propadla skoro o 28 procent. Produkce mléka se snížila o 30 procent. Práci ztratilo pět tisíc zemědělců. Letošek by měl být pro zemědělce veselejší. Zejména ve druhé polovině by měla jít zemědělská výroba opět nahoru společně s celkovým hospodářským oživením.

Video Rozhovor s Martinem Maříkem a Jindřichem Šnejdrlem
video

Rozhovor s Martinem Maříkem a Jindřichem Šnejdrlem

Odborníci ale tvrdí, že by se měl přehodnotit dotační systém. Například mléko je regulováno kvótami, které na trhu udržují i zemědělce, kteří by jinak zkrachovali. Ostatní farmáři se tak nemají šanci prosadit. „Produkce mléka je zastropována tou kvótou a i kdyby byli konkurenceschopnější a chtěli a mohli vyrábět víc, tak administrativně nemohou,“ uvádí zemědělský analytik Petr Havel.  

Důvody poklesu zisku zemědělců
Důvody poklesu zisku zemědělců