Všechno si od exekutorů nechat líbit nemusíte

Praha - Počet exekucí stále roste. V letošním roce je jich nahlášeno přes jeden milion. Někdy si půjčíme více než jsme schopni splácet. Někdy jen zapomeneme zaplatit složenku za tři stovky. A někdy jsme v tom vlastně úplně nevinně. Jako paní Eva Sehnálková z Olomouce. „Já jsem si připadala jako by mi vykradli byt. Že mi do bytu vleze cizí člověk a vezme si co se mu zachce,“ vylíčila svou zkušenost paní Sehnálková. Jednoho březnového dne roku 2008 přišla domů a na dveřích našla oznámení EXEKUČNĚ OTEVŘENO. Žádný soupis zabavených věcí. Paní Sehnálková zjistila, že jí v bytě chybí necelý rok stará televize za patnáct tisíc, ještě v záruce.

„Nikomu jsem nic nedlužila. Jak jsem později zjistila, televizi  mi zabavili na základě exekuce nařízené proti bývalému manželovi mé dcery, přestože v mém bytě vůbec nebydlel,“ řekla Sehnálková.

Jenže v bytě bydlela jeho manželka. „Jestliže měl exekutor najisto zjištěno, že v bytě bydlí manželka dlužníka, pak podle zákona může zabavit věci ve společném jmění manželů, čili si zjednal přístup do tohoto bytu naprosto v souladu se zákonem,“ vysvětlila prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková.

Vylučovací žaloba byla jedinou možností

Paní Sehnálková se snažila exekutorovi vysvětlit, že zabavil věc, která dlužníkovi nepatří, ale neuspěla. Jedinou možností tedy bylo podat vylučovací žalobu k soudu. To paní Sehnálková udělala. A po roce a půl se konečně dočkala rozsudku ve svůj prospěch.

„Když přišlo pravomocné rozhodnutí vylučovací žaloby, tak už jsem se samozřejmě těšila, že maximálně za měsíc budu mít televizi doma,“ popsala paní Sehnálková. „Za chvíli to budou dva roky, kdy jsem si myslela že už to dávno bude vyřešené, a já tu televizi doteď nemám a ani nevím, kdy ji budu vůbec mít a jestli ji budu mít,“ dodala bezradná žena.

Když se totiž paní Sehnálková své televize domáhala, zjistila jediné. Soudní exekutor byl ze své funkce odvolán. Takže nebyl nikdo kdo by ji televizi mohl vydat. Exekutorská komora jí doporučila, ať se znovu obrátí na soud a zjistí si, jestli už byl vyřízením exekuce pověřen nový exekutor, a televizi pak vymáhá po něm.

Poté co jsme se o případ začali zajímat, přislíbila pomoc prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková. Zavolala odvolanému exekutorovi.

Prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková

0„Pan Mgr. Kořínek mi sdělil, že  jakmile se na něj paní Sehnálková obrátí, a to písemně na původní adresu jeho úřadu, že jí televizi okamžitě  vydá, že i on lituje, že tato situace vznikla v podstatě  nedopatřením. Čili považuji tento problém za vyřešený.“

Vypadá to tedy, že se paní Sehnálková své televize konečně dočká. Jenže televize časem ztrácí na hodnotě a v době zabavení byla teprve rok stará a byla ještě v záruce. A tak se paní Sehnálková obává, v jakém bude stavu.

„V případě že by televize byla nefunkční, nebo jakýmkoli způsobem poškozená, má paní Sehnálková právo domáhat se náhrady škody. V tomto případě vůči oprávněnému, to znamená tomu věřiteli, který se domáhal nařízení exekuce,“ vysvětlil advokát Petr Kausta.

Soudní exekutor musí špatné exekuce vyřídit do 15 dní

Dnes už ale naštěstí k takovým situacím nemusí dojít. Od 1.listopadu loňského roku totiž platí novela exekučního řádu.

"Od účinnosti novely exekučního řádu mají v takovýchto případech občané možnost obrátit se se svým nárokem přímo na soudního exekutora, nemusejí tedy podávat vylučovací žalobu a čekat dlouhé roky než soud o jejich nároku rozhodne, ale exekutor je povinen o návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu rozhodnout do 15 dnů," informovala prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková.

A co vám exekutor nesmí vzít?

Soudní exekutoři vám nemohou zabavit veškerý majetek či sebrat celý příjem. Podle zákona vám musí ponechat věci, které nezbytně potřebujete k
uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny, nebo k plnění svých
pracovních úkolů. Nemohou zabavit ani věcí, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly:

 • běžné oblečení a obuv
 • hotovost do výše dvojnásobku životního minima, tedy 6 525 korun
 • snubní prsteny a jiné předměty podobné povahy (například hodinky s osobním
  věnováním, medaile)
 • léky a zdravotnické pomůcky
 • nezbytné vybavení domácnosti, například pračku a ledničku
 • část mzdy či příjmů, které nahrazují odměnu za práci (nemocenská, ošetřovné, mateřská, důchod, rodičovský příspěvek, stipendium) ve výši 4 620 korun na dlužníka, 1 155 korun na vyživovanou osobu
 • peněžité dávky sociální péče
 • dávky pomoci v hmotné nouzi
 • příspěvek na bydlení
 • dávky státní sociální podpory vyplácené jednorázově (porodné, pohřebné)
 • tři pětiny z odměn z podnikatelské činnosti OSVČ
 • tři pětiny z autorských odměn a honorářů
 • věci, které OSVČ potřebuje k výkonu své podnikatelské činnosti