Vláda si posvítí na odměny v dozorčích radách

Praha – Kabinet Jana Fischera se chystá prověřit dozorčí rady státních a polostátních firem. V nich často zasedají bývalí i současní politici, přes které strany často ovlivňují chod těchto podniků. Vláda chce navíc omezit příjmy takových radních. Někteří z nich si totiž přijdou i na sto tisíc korun za jedno jediné zasedání. Kontrola dozorčích rad je součástí plánu, který premiér vyhlásil tento týden. V něm chce mimo jiné také kontrolovat platy ředitelů státních firem.

Dalo by se říct, že to je taková práce snů. Za několikahodinové zasedání jednou měsíčně ve státních dozorčích radách si jejich členové vydělají tolik, co člověk s průměrným platem za téměř půl roku. Například státní elektrárenský gigant ČEZ vyplácí za jedno zasedání dozorčí rady přes 150 tisíc korun. Provozovatel přenosové soustavy ČEPS pak přes 52 tisíc a ztrátové České dráhy za jednu jedinou schůzi 30 tisíc.

Ministři stanoví stropy odměn

To má teď vláda Jana Fischera v plánu změnit. Jednotliví ministři mají stanovit stropy těchto odměn podle toho, jaké jsou běžné odměny u nestátních firem. Část platu radních by navíc měla být závislá na obchodních výsledcích podniků. Pokud firma nevydělává, přijdou radní o třetinu peněz.

Vláda dokonce angažovala bývalého ředitele mladoboleslavské Škody Vratislava Kulhánka, aby zjistil, jak dozorčí rady fungují, kdo v nich zasedá a co dotyčný umí. Jeho šetření má být hotové do poloviny dubna. V jeho zprávě se objeví dokonce i test znalostí jednotlivých radních.

Vratislav Kulhánek pro ČT24:

0„Byla tam řada velmi pozitivních jedinců a také tam byla řada těch, kteří se pohybovali trochu pod průměrem.“

Podle občanských sdružení ale nejsou problémem jen vysoké odměny radních. Podle Martina Kameníka z hnutí Oživení je velkým problémem způsob výběru členů dozorčích rad. „Buď jsou to současní poslanci, nebo bývalí členové Poslanecké sněmovny,“ poukazuje na nešvar české politické scény Kameník.

Rady „trafikami pro vysloužilce“?

Současní poslanci, kteří mají svůj poslanecký příjem, za zasedání v radách nemohou pobírat plat. Těch bývalých se to ale netýká. Rady tak někdy i proto přípomínají podle občanských sdružení trafiky pro vysloužilce. V ČEZu zasedá třeba exposlanec a ekonomický expert ODS Martin Kocourek. V Čepru bývalý poslanec za stejnou stranu Miroslav Beneš a v Českých drahách zase exministr za ČSSD Karel Březina.