Forbes zveřejní nový žebříček světových boháčů

New York - Americký časopis Forbes představí svůj už tradiční žebříček nejbohatších lidí světa. V posledních letech s pořadím dolarových miliardářů výrazně zamíchala celosvětová finanční a hospodářská krize. Hlavně Rusové utrpěli velké ztráty, jen 100 nejbohatších z nich podle Forbesu přišlo o téměř 73 procent svého majetku. Někteří prodělali řádově desítky miliard dolarů.

Z žebříčku nejbohatších lidí planety taky vypadl například bývalý šéf největší americké pojišťovny AIG Maurice Greenberg. Do loňského žebříčku se nevešel ani zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který o rok dříve získal titul nejmladšího miliardáře.

Mezi stálice naopak patří zakladatel počítačové společnosti Microsoft Bill Gates nebo finančník Warren Buffet. V roce 2008 se mezi 100 nejbohatších lidí probojoval i nejmajetnější Čech Petr Kellner. Spoluvlastník skupiny PPF pak loni z 91. pozice poskočil na 76. Zatímco majetek nejbohatšího Čecha Forbes odhadoval na zhruba 6 miliard dolarů, loňský vítěz žebříčku - Bill Gates - disponoval majetkem za 40 miliard.