Fotky z filmů? Maximálně dva roky

Praha - Vyvolávání fotek z klasických filmů vydrží maximálně dva roky. Tvrdí to vlastník značek Fotostar a Fotolab – společnost Cewe Color. Jejich výroba totiž klesá, a to každý rok až o třetinu. Lidé o ně ztrácí zájem hlavně kvůli nástupu digitálních fotoaparátů. Ani z digitálních fotoaparátů si už ale lidé své snímky nevyvolávají tak často jako dříve. Podle Mladé fronty dnes vidí Cewe Color budoucnost hlavně ve výrobě předmětů s potiskem fotek nebo fotoknih – ty postupně nahrazují fotoalba. 

Fotky vyvolávané z klasických filmů loni tvořily už jen 18 procent všech vyrobených snímků. „Ročně jejich objem klesá tak o třetinu. Do analogové technologie už neinvestujeme,“ přiznal generální ředitel společnosti Cewe Color Pavel Schreiber. Odhaduje, že jeho firma je bude vyrábět na velkých strojích ještě tak dva roky, pak se jí to už nevyplatí.

Nevyvolávají se ani fotky z digitálů

„Od roku 2002 jsme dělali každý rok méně a méně fotek, nejhorší to bylo v poslední době. Lidé stále slýchali o krizi a fotky přestali dělat úplně,“ popisuje Petr Krajčík, který provozoval minilab v Jablonci nad Nisou a na přelomu roku zkrachoval. „Ceny jsme měli srovnatelné, řetězce pro mě nebyly konkurencí. Ale lidé prostě nechodili, zmizeli i stálí zákazníci,“ dodal s tím, že do budoucna podle něj přestanou lidé vyvolávat fotky úplně.

„Jen samotné fotky by nás neuživily. Za pár let nám budou dělat tak třetinu tržeb,“ odhaduje Schreiber, podle kterého nástup digitálních fotoaparátů zrušil moment překvapení. Lidé teď sice více fotí, avšak své snímky mnohem méně vyvolávají.

Cewe Color loni klesly tržby o více než dvacet procent na zhruba půl miliardy korun. Samotná výroba fotek klesla asi o pět procent. Firma podle předběžných odhadů vydělala kolem 20 milionů korun.

Focení
Focení