Padělání bankovek a mincí láká stále více

Praha - V České republice bylo loni zadrženo 6 853 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, což představovalo meziroční nárůst téměř o polovinu. Více než polovinu z toho tvořily české bankovky a mince, nejčastěji padělatelé stejně jako v roce 2008 napodobovali tisícikorunu. V roce 2008 bylo v Česku odhaleno 4 584 a rok předtím 3 524 kusů padělků všech měn.

Oproti roku 2008 přibylo i padělků českých bankovek a mincí. V loňském roce se jejich počet vyšplhal na 3 684, meziročně jich tedy bylo o 645 kusů více. Celková hodnota zadržených padělků české měny se loni vyšplhala přibližně na pět milionů korun, předloni to bylo zhruba 2,3 milionu korun. Nejvíce se jich vyskytlo v Praze, Brně, Ostravě a Benešově.

Pavel Řežábek, člen bankovní rady ČNB

„Kvalita ochranných prvků v ČR je na světové špici. To je jeden z důvodů, proč je není možné jednoduchým způsobem padělat.“

Video Komentář Tomáše Hládka
video

Komentář Tomáše Hládka

Padělky nejsou příliš zdařilé

Naprostou většinu zadržených padělků českých bankovek výrobci vytiskli stejně jako předloni na inkoustových tiskárnách. Falzifikáty jsou proto snadno rozeznatelné pouhým pohmatem. Většina z nich nemá žádné ochranné prvky.

Padělatelé nejčastěji dávají do oběhu padělané tisícikoruny. „Důvod je zřejmý, tisícikoruna je nejobvyklejší bankovkou, je jich v oběhu přes 130 milionů,“ vysvětlil ředitel platebního styku ČNB Tomáš Hládek. Může za to také jejich vysoká nominální hodnota.

Ovšem pětitisícovce prodavači v obchodech obvykle věnují větší pozornost, a tak je její umístění do oběhu náročnější. Padělání peněz je přitom poměrně riziková záležitost. Trestní sazby se v případě odhalení blíží sazbám za vraždu. Do vězení se padělatelé mohou dostat až na 15 let.

Přes meziroční nárůst počtu padělků i v loňském roce podle člena bankovní rady České národní banky Pavla Řežábka platilo, že české bankovky a mince jsou v mezinárodním srovnání velmi bezpečné. Zatímco v Česku se loni objevil jeden padělek na 97 500 bankovek v oběhu, v celé Evropské unii poměr činil 1 : 13 850.