Konec krize v Evropě? Růst nezaměstnanosti se zastavil

Brusel – Lidí bez práce v Evropské unii ani v eurozóně v lednu nepřibylo. V EU se nezaměstnanost udržela na prosincových 9,5 procenta, v eurozóně se již třetí měsíc drží na 9,9 procenta. V zemích platících eurem je tak nezaměstnanost stále na nejvyšších hodnotách od roku 1998, v celé EU od roku 2000. Podle odborníků je však stagnace nezaměstnanosti v zimním období dobrou zprávou signalizující ekonomické oživení.

Evropští statistici odhadují, že v lednu bylo bez práce v EU téměř 23 milionů mužů a žen, z toho 15,7 milionu v eurozóně. Oproti roku 2008 však lidí bez práce citelně přibylo. V lednu 2009 dosahovala míra nezaměstnanosti v celé evropské sedmadvacítce 8 procent a v eurozóně 8,5 procenta.

Krizi zřejmě zvoní hrana

„Stabilní míra nezaměstnanosti eurozóny je přes zimní měsíce vcelku úspěch a lze očekávat, že nezaměstnanost začne v dohledné době postupně klesat, neboť s teplejším počasím lze odhadovat vyšší poptávku po sezonních pracích,“ míní analytik finanční skupiny FIO Robin Koklar.

„Vývoj byl dán vývojem reálné ekonomiky. V podstatě někdy na konci roku  ekonomika eurozóny i celé Evropské unie zřejmě dosáhla svého příslovečného dna. Takže nedošlo ke zhoršení, ale zdaleka nedošlo ani ke zlepšení,“ zdůraznil Petr Zahradník, ekonom České spořitelny.

Nejvíce lidí bez práce v Lotyšsku a Španělsku

Největší problémy s nezaměstnaností má nyní Lotyšsko, kde je bez práce 22,9 procenta lidí. Za ním je Španělsko s 18,8 procenta - právě tato země nyní EU předsedá a značnou měrou se podílí na snaze vyvést konečně unii z nynější nejhorší hospodářské krize v její historii.

Nejnižší nezaměstnanost naopak hlásí Nizozemsko (4,2 procenta) a v závěsu za ním je s 5,2 procenta Rakousko. Česko s 8,2 procenta patří pod průměr Evropské unie, naopak Slovensko s 13,7 procenta má šestou nejvyšší nezaměstnanost v bloku.

Bez práce především profese ve výrobě

O práci lidé nejčastěji přicházeli ve výrobě - hlavně v hutnictví a ve strojírenství. Propad v automobilovém průmyslu částečně zastavilo šrotovné. Propouštění se ale nevyhnulo ani službám.

Podle odborníků se evropské ekonomiky dočkají mírného oživení v polovině roku. Nezaměstnanost se ale bude až do konce roku držet u deseti procent. Vyšších dvouciferných hodnot dosáhnou země nejvíc zasažené krizí, tedy Pobaltské státy, Španělsko a Irsko.

Španělsko
Španělsko
Více fotek
  • Španělsko zdroj: flickr.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1294/129339.jpg
  • Tachometr zdroj: Renault http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1458/145720.jpg