Brusel spoléhá na Janukovyčovy reformy

Brusel – Aby se rozšířila spolupráce mezi Evropskou unií a Ukrajinou, musí země nutně realizovat nezbytné hospodářské reformy. Provedení reforem je také předpokladem pro uvolnění zablokované půjčky Mezinárodního měnového fondu a pro stabilizaci role Ukrajiny jako partnera Evropy při transportu ruského zemního plynu. Dnes o tom v Bruselu hovořil předseda Evropské komise José Barroso s novopečeným ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem, jednání se účastnil i prezident EU Herman Van Rompuy. Janukovyč je v Bruselu na krátké návštěvě, která je jeho první zahraniční cestou ve funkci hlavy státu.

Ukrajina nemá v současné době možnost využít přislíbené půjčky Mezinárodního měnového fondu, protože parlamentem loni prošel zákon o zvýšení minimální mzdy, který porušil dohodnutá rozpočtová pravidla. Tíživá ekonomická situace, umocněná ekonomickou a vnitropolitickou krizí, vyvolala i stav rozpočtového provizoria. Právě to je podle Barrosa největší překážkou, kterou musí Kyjev odstranit, pokud bude chtít pomoc od měnového fondu skutečně čerpat.

Barroso také zdůraznil potřebu reformovat ukrajinský systém tranzitních plynovodů tak, aby se Ukrajina stala stabilnějším partnerem spojujícím Evropskou unii s Ruskem jako dodavatelem suroviny. Očekává se, že potřebný příliv prostředků do plynárenství na Ukrajině zajistí investoři jak z Evropské unie, tak i z Ruska.

Video Telefonát Evy Hrnčířové z Bruselu
video

Telefonát Evy Hrnčířové z Bruselu

José Barroso, předseda Evropské komise:

„Pro Evropskou unii je klíčové, aby nové ukrajinské vedení zajistilo v zemi stabilitu. Jak toho dosáhne, je jeho věcí.“

Šéf Evropské komise se rovněž zmínil o možnosti zavedení bezvízového styku mezi Ukrajinou a EU, který Ukrajinci považují za jeden z hlavních cílů integrace. Barroso se ovšem omezil na konstatování, že obě strany zahájí práci na „vytvoření časového plánu“.

Van Rompuy: Evropské státy jsou připraveny na podporu Ukrajiny

Podle Van Rompuye jsou státy EU stejně jako dříve připraveny všemožně podporovat rozvoj Ukrajiny jako svého stabilního partnera. Vyzval Janukovyče, aby podpořil nezbytnou spolupráci všech ukrajinských politických sil.

Janukovyč novinářům řekl, že evropská integrace je klíčovou záležitostí ukrajinské zahraniční politiky. „Chápeme, co od nás Evropa požaduje: reformy. Jsme připraveni řešit klíčové problémy, chceme být realisty.“ Pokud jde o vztahy s NATO, jejich rozvoj bude podle ukrajinského prezidenta pokračovat, ale „dosavadní status Ukrajiny se nezmění“.

Herman Van Rompuy
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24