Paroubek chce jednat o zdanění benefitů, Topolánek se s ním ale nesejde

Praha - Definitivně odvrátit čtvrteční stávku v dopravě by se měli pokusit šéfové nejsilnějších stran na společné schůzce s premiérem Janem Fischerem. Alespoň tak si to představuje předseda ČSSD Jiří Paroubek. Chce se proto sejít ještě před úterním jednáním sněmovny, na němž by se mělo rozhodnout o osudu novely upravující sporné zdanění zaměstnaneckých benefitů. Předseda ODS Mirek Topolánek se ale s Paroubkem sejít nechce. Premiér svoji účast na schůzce zvažuje.

„Chtěl bych vyzvat ODS, ať přestane s obstrukcemi v Poslanecké sněmovně. Tím, že opět obstruují, přivolávají na nás na všechny stávku v dopravě, která může zablokovat zemi,“ prohlásil Paroubek. Zároveň připomenul, že na novele zákona o dani z přidané hodnoty, která má snížit zdanění zaměstnaneckých benefitů na loňskou úroveň, se dohodla tripartita. „Postoj ODS a TOP 09 je pro mne nepochopitelný,“ uvedl s tím, že případné přijetí novely nebude mít dopad na státní rozpočet.

Topolánek ale schůzku s Paroubkem neplánuje. „Jakákoli dohoda s ním platí dvě pikosekundy. Ten člověk je nedůvěryhodný,“ vzkázal. „Jiří Paroubek těžko může sám jako součást problému být součástí řešení,“ řekl později na tiskové konferenci. O čem jednat podle něj není ani s předsedou vlády.

Video Vyjádření Mirka Topolánka
video

Vyjádření Mirka Topolánka

Šéf ODS zároveň informoval o tom, že vedení strany bude zítra jednat s vedením odborů. Jakákoli dohoda je ale možná jen pod podmínkou, že odbory okamžitě ukončí veškeré přípravy na stávku, uvedl Topolánek.

Jan Fischer, předseda vlády:

0„Vláda skutečně odvedla práci do bodu, který mohla, a teď už je věcí zákonodárců a politiků, aby se uměli shodnout na dalším postupu a dalším řešení, ať už ve sněmovně, nebo posléze v horní komoře.“

Na Paroubkovo pozvání reagoval i premiér Fischer. Řekl, že o schůzce se dozvěděl z médií, pochybuje ale o své roli na ní. Připomněl, že vláda posunula novelu zákona o DPH do sněmovny a nyní je podle něj celá věc záležitostí politiků. „Schůzku zvažuji,“ prohlásil na brífinku po jednání kabinetu.

Odbory hrozí vlnou stávek

Pokud změna zdanění zaměstnaneckých výhod neprojde sněmovnou, zorganizují dopravní odbory sérii stávek. Proti tlaku odborů se staví pravicové politické strany, především ODS. Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík řekl, že pokud bude ODS blokovat návrh snižující zdanění zaměstnaneckých benefitů, stávka ve čtvrtek bude. ODS možnou stávku dopravců označuje za vydírání.

Dopravci se mezitím zabývají krizovými plány, jak zmírnit dopady protestu na pasažéry. Zatím ale žádnou náhradu cestujícím nenabízejí. „Autobusová doprava je tématem, kterým se zabýváme, na druhou stranu jeden plně obsazený vlak může vést až 600 cestujících, na to bychom potřebovali deset, dvanáct autobusů,“ popisuje náročnost zajištění náhradní dopravy mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Odboráři se obávají o osud zaměstnaneckých výhod, jako jsou režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace. Od letošního ledna se zaměstnanecké benefity mají danit vyšší daní z přidané hodnoty, která se vypočítává z běžné tržní ceny, a nikoliv z ceny zvýhodněné, jako to bylo dříve. Například železničáři platí ročně za režijní jízdenku poplatek 250 korun, odbory mají ale obavy, že daň bude nutné odvést z 22 tisíc, což je cena roční síťové jízdenky.