Sloučením mobilních operátorů vznikne největší podnik v Británii

Brusel - Návrh na sloučení britských mobilních operátorů T-Mobile a Orange dnes s podmínkami schválila Evropská komise. Akvizicí vznikne největší firma v Británii a obě firmy se dohromady podělí asi 37 procent tamního trhu. Operátoři ale museli slíbit, že prodají část rádiového spektra, aby nenarušili konkurenční prostředí.

„Souhlasné stanovisko je podmíněno dodatkem o dohodě o sdílení současných sítí se společností Hutchison 3G UK, aby bylo zajištěno, že na trhu zůstane dostatečný počet soutěžitelů,“ uvedla Evropská komise, která v rámci EU zároveň plní roli antimonopolního úřadu.

Operátoři uvolní část spektra nejmenšímu operátorovi 3

Podle komise musí oba podniky prodat čtvrtinu společného spektra v pásmu 1800 MHz. Operátoři přitom nabídli uvolnit část rádiového spektra a poskytnout podporu menšímu operátorovi 3, aby komise jejich návrh schválila.

V současnosti je společnost 3 nejmenším mobilním operátorem v Británii. Nyní má dohodu o sdílení sítí se společností T-Mobile. Podpora, kterou by „trojka“ měla dostat, mimo jiné zahrnuje změnu podmínek zmíněné dohody. Uvolněné spektrum by konkurenční operátoři mohli použít třeba ke spuštění rychlejších mobilních širokopásmových služeb.

T-Mobile je součástí německé telekomunikační skupiny Deutsche Telekom, zatímco Orange patří do skupiny France Télécom. Orange je v současné době třetím největším mobilním operátorem na britském trhu, T-Mobile čtvrtým. Prvenství patří společnosti O2 ze skupiny španělské společnosti Telefónica a za ní je britský Vodafone.

Deutsche Telekom a France Télécom odhadují, že sloučením svých součástí v Británii ušetří více než čtyři miliardy eur, což je v přepočtu více než 103 miliard korun. Obě firmy chtějí 18 měsíců od sloučení zachovat nynější obchodní značky T-Mobile a Orange. Další strategii zváží později.

Mobilní operátor 3
Mobilní operátor 3
Více fotek
  • Mobilní operátor 3 zdroj: 3 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1467/146688.jpg
  • Velká Británie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1191/119096.jpg