Rizikové úvěry v bankách překročily deset procent

Praha - Rizikové úvěry s prodlením splatnosti nad 30 dní dosáhly v České republice na konci loňského roku 219 miliard korun. Jde o podíl 10,4 procenta na celkovém objemu úvěrů, napsal dnes deník E15 s odvoláním na údaje České národní banky. Uvedl, že před krizí, na počátku roku 2008, přitom objem rizikových úvěrů činil 109 miliard korun a jeho podíl na celkových půjčkách 6,1 procenta.

Nesplácené úvěry pokračují podle listu v rychlém růstu i letos. „Objem klasifikovaných úvěrů se jen v lednu zvýšil o dalších 7,6 miliardy korun,“ píše E15. Větší objem rizikových úvěrů podle něj připadá na podniky. U dlouhodobě nesplácených půjček, tedy nad 90 dnů, činil jejich podíl na úvěrech celkem loni na konci listopadu 7,5 procenta. Centrální banka podle deníku předpokládá, že letos vzroste tento ukazatel až na 12 procent.

Nejhorší platební kázeň je prý ve zpracovatelském průmyslu, v obchodě a nemovitostech. Naopak minimum nesplácených úvěrů prý evidují banky v sektorech vzdělávání a zdravotnictví.

ČNB rozděluje rizikové úvěry do čtyř kategorií. Nejměkčí jsou takzvané sledované půjčky, s prodlením splatnosti od 30 do 90 dnů. Následují nestandardní, pochybné a ztrátové úvěry. Podle zařazení musí banka proti těmto úvěrům vytvářet různě vysoké opravné položky. Největší objem rizikových úvěrů připadá na podniky (128 miliard korun), na domácnosti pak 70 miliard.

Podíl půjček s prodlením nad 90 dní byl podle ČNB na konci listopadu 5,1 procenta. Z toho u domácností 3,8 procenta a u podniků 7,5 procenta. „Ke konci ledna byl tento poměr k celkovému objemu poskytnutých úvěrů bankami 5,4 procenta,“ cituje E15 mluvčího ČNB Pavla Zúbka.