Únorová inflace v eurozóně mírně zpomalila na 0,9 procenta

Brusel - Únor se v eurozóně nesl v duchu mírného poklesu růstu tempa spotřebitelských cen. Inflace podle dnešní předběžné zprávy Evropského statistického úřadu (Eurostat) meziročně vzrostla o 0,9 procenta. V lednu se jednalo o jedno procento. Analytici před zveřejněním předběžných dat v průměru očekávali, že inflace zůstane na jednoprocentní úrovni jako v lednu. Jejich odhady se pohybovaly od 0,7 do 1,4 procenta.

Inflace unijních zemí platících eurem zůstává i nadále pod dvouprocentním cílem, který stanovila Evropská centrální banka.

Výrobní ceny v EU i eurozóně se v lednu zvedly

Naopak výrobní ceny v eurozóně i v Evropské unii proti prosinci v lednu povyskočily. O 0,7 procenta se zvýšily v eurozóně, v celé sedmadvacítce pak o 0,9 procenta. V prosinci jak v unijních zemích platících eurem, tak v celém 27členném bloku nárůst činil 0,1 procenta.

Nicméně ve srovnání s lednem loňského roku ceny poklesly v eurozóně o jedno procento, zatímco v EU narostly o 0,1 procenta.

Nejvyšší nárůst mezi členskými státy zaznamenali meziměsíčně evropští statistici u Malty (+17,2 procenta) a Dánska (+3,9 procenta). Na Slovensku byl naopak největší pokles (-1,7 procenta). V České republice výrobní ceny v prosinci meziročně podle Eurostatu vzrostly o 0,5 procenta.

Růst cen v eurozóně se měří indexem spotřebitelských cen měnové unie (MUICP). Žádné bližší údaje ani data za jednotlivé země dnešní předběžná zpráva neposkytla. Podle Eurostatu bývá tento „rychlý odhad“ velmi přesný a jen málokdy se od něj konečný výsledek liší o více než 0,1 procentního bodu. Eurozónu tvoří 16 členských zemí Evropské unie. Jako poslední do ní loni v lednu vstoupilo Slovensko.