Češi v prvních měsících roku bankrotovali jako o život

Praha - Během ledna a února letošního roku vyhlásili Češi 929 bankrotů, tedy meziročně o přibližně 123 procent více. Přitom v samotném únoru bylo vyhlášeno nejvíce bankrotů za jeden měsíc, celkem 473. Během prvních dvou měsíců vyhlásili české firmy a podnikatelé 278 bankrotů firem, u osobních bankrotů se číslo zastavilo na 651. V meziročním srovnání přitom počet osobních bankrotů stoupl výrazně o 229 procent, počet firemních bankrotů se zvýšil o 28 procent.

V únoru bylo zrušeno 48 konkurzů, zejména pro nedostatek majetku dlužníka. To je méně než v lednu, kdy bylo zrušeno 54 konkurzů. Loni v lednu a únoru ovšem bylo zrušeno jen 40 konkurzů.

Za první dva měsíce letošního roku se počet návrhů na bankrot vyšplhal na 1867, z toho bylo 1101 návrhů na osobní bankrot a 766 návrhů na firemní bankrot. Ve stejném období loňského roku to bylo 337 návrhů na osobní bankrot a na bankrot firmy pak 551 návrhů.

Únor byl rekordní

Dosud rekordní počet návrhů na bankrot v jednom měsíci, celkem 1083, pak byl podán v samotném únoru, ve kterém byl registrován i rekordní počet návrhů na firemní bankrot. Těch bylo 656. Ve srovnání s údaji za únor loňského roku se počet návrhů na firemní bankrot zvýšil více než dvojnásobně, zatímco pouze o jednu třetinu se zvedl počet návrhů na osobní bankrot.

Poměr mezi návrhy na bankrot a vyhlášenými bankroty se vzhledem ke značnému růstu počtu návrhů na firemní bankrot meziměsíčně zhoršil, a to ze 41 procent v lednu na 33 procent v únoru. Ještě větší zhoršení však nastalo v případě osobních bankrotů, a to ze 71 procent v lednu na 51 procent v únoru, což je nejhorší údaj od ledna roku 2008. „Tento vývoj znamená narůstající frontu návrhů na bankrot čekajících na soudní projednání,“ uvedla analytička CCB - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Nejvíce bankrotů v obchodní sféře

Z celkového počtu bankrotů právnických osob jich bylo 32 procent vyhlášeno u firem podnikajících v obchodu, 15 procent ve stavebnictví. Nejvíce bankrotů právnických osob bylo v únoru vyhlášeno v Praze, celkem u 36 firem, což je podíl 26 procent. Na dalším místě byl se 17 procenty Moravskoslezský kraj.

Údaje vyplývají ze statistik databáze Cribis.cz, kterou provozuje společnost CCB - Czech Credit Bureau. CCB - Czech Credit Bureau je organizátorem největších českých úvěrových registrů, bankovního a nebankovního. Jejich prostřednictvím si zejména banky, spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky.

Formulář žádosti o osobní bankrot
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24