Euro je kvůli Řecku nejníže za devět měsíců

Londýn - Na více než devítiměsíční minimum vůči dolaru se dnes propadlo euro. Dolů jej táhly pochybnosti ohledně schopnosti Řecka řešit problémy s vysokým zadlužením. Navíc největší řecký odborový svaz zaměstnanců veřejného sektoru ADEDY dnes vyhlásil na 16. března 24hodinovou stávku na protest proti novým úsporným opatřením, která se očekávají od vlády.

Po zprávě o plánované stávce se evropská měna dostala až na 9,5měsíční minimum 1,3435 USD. Později však euro část ztrát smazalo a kolem poledne se prodávalo za 1,3525 USD. Oproti pondělnímu závěru tak kleslo o 0,3 procenta. „Zpráva o stávce zkomplikuje řecké vládě dosažení navrženého snížení výdajů. Zvýšilo to nejistotu ohledně financí této země a euro se dostalo pod další tlak,“ upozornil analytik Jeremy Stretch ze společnosti Rabobank.

Stávka postihla Řecko už v únoru

Řecko již minulý měsíc zasáhla 24hodinová stávka zaměstnanců veřejného i soukromého sektoru, kvůli které se zastavila letecká a železniční přeprava a byly uzavřeny úřady i školy. Evropský komisař pro ekonomické záležitosti Olli Rehn v pondělí požádal řeckou vládu, aby přišla v příštích dnech s ještě přísnějším plánem úsporných opatření, který by pomohl zemi dostat pod kontrolu obrovský rozpočtový deficit.

Schodek řeckého státního rozpočtu za loňský rok činil 12,7 procenta HDP. Vláda v Aténách předložila Evropské komisi plán úspor, podle kterého by se schodek v letošním roce měl snížit na 8,7 procenta HDP a do roku 2012 má být pod třemi procenty.

Oslabovala i libra

Vůči dolaru dnes oslabila i britská libra, konkrétně o 0,4 procenta na 1,4925 USD. V pondělí se propadla až na desetiměsíční minimum 1,4781 USD kvůli obavám, že v letošních britských parlamentních volbách nezíská žádná strana majoritu.

Eurokomisař pro rozšíření Olli Rehn na bruselské dárcovské koferenci pro Kosovo.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24